آموزش 17 نکته برای برنامه ریزی کردن سفر !

0

آموزش 17 نکته برای برنامه ریزی سفر !

با سلام ، به یاددآرم وقتی مشغول برنامه ریزی برای اولین سفر خود بودم ، کاملا در سردرگمی بودم و ایده ای راجع به اینکه چه کاری قرار است انجام بدهم نداشتم.

وقتی تصمیم ترک شغل خودم را عملی کردم و به امید مسافرت به دور دنیا از کار خود دست کشیدم، به یک کتاب فروشی رفتم و کتابی به نام ” سیاره تنها ” که مربوط به مناطق جنوب شرقی آسیا بود را خریداری کردم. این کتاب کمک های زیادی به من کرد از جمله واقعی نشان دادن سفر کردن که به نوع خود کمک خوبی بود ولی در راهنمایی و برنامه ریزی برای سفری بلند مدت هیچ کمکی به من نکرد و من دچار سردرگمی عجیبی شدم.به هر حال در آن روز ها ، راهنمایی ها ، کتاب ها ، برنامه ها یا سایت هایی مثل سایت پارسیان گشت وجود نداشت ، به هر حال من گمشده بودم و کمی هم ترسیده بودم و فقط امیدوارم بودم همچیز را از دست ندهم.

برنامه ریزی یک سفر بلند مدت از کار های بسیار سخت محسوب میشود ، اینکه به کجا برویم ؟ چطور بریم ؟  گام اول چی باید باشد ، گام دوم چی باید باشد ؟ و… اگر مثل آن زمان من تازه کار باشید در اوایل برنامه ریزی دچار سردرگمی عجیبی خواهید شد و تقریبا در افکارو برنامه ریزی خودتان غرق خواهید شد.

در طول این سالها و تجربیات زیاد خودم شاید برایتان جالب باشد که من برای بسیاری از دوستانم هم برنامه ریزی سفر انجام داده ام و در طول این سالها یک لیستی از کار های مهمی که باید انجام بدهم اماده کرده ام که مبادا نکته های مهم و ضروری فراموش بشود و از قلم بیوفتد. از اینکه به یک مقصدی برسم و بعد بگوییم ای وای چیزی را فراموش کرده ام متنفر هستم وتا حد امکان سعی میکنم این اتفاق نیوفتد.

در عصر امروزی و اینترنت اطلاعات بسیار زیادی راجب سفر و برنامه ریزی سفر و بسیاری از موارد دیگر وجود دارد ، اولین سوال شما میتواند این باشد ، همه اینها به کنار،چگونه این همه اطلاعات را در کنار همدیگر قرار بدهیم و از کجا شروع کنیم ؟!

برای حال مشکل شما خواننده های عزیز من تصمیم به نوشتن این برنامه خلاصه وآسان برای برنامه ریزی سفر گرفته ام که در عین راحتی بسیار کارآمد است و مطمئنا شما را از سردرگمی نجات خواهد داد.

قدم اول – مقصد خود را مشخص کنید !

مقصد خود را مشخص کنید !
مقصد خود را مشخص کنید !

 

اینکه مقصد سفر را مشخص کنیم خیلی از مسائل را برای ما روشن خواهد کرد ، اول اینکه میتوانیم بر روی هدفی واحد اجماع کنیم و در مورد آن تصمیم بگیریم ، در واقع بیشتر مردم وقتی راجب سفر صحبت میکنند بسیار مبهم و نامعلوم حرف میزنند و تصمیم میگیرند. آنها هیچوقت نمیگویند به کجا میروند آنها فقط میگویند میخواهیم که بریم. انتخاب مقصد جزو مهم ترین قدم های برنامه ریزی سفر است که به شما هدف خاصی ارائه میدهد. از نظر ذهنی اینکه که بگویید که به پاریس خواهم رفت تا به ” اروپا ” بسیار بهتر است. نه تنها سفر کردن برای شما بهتر و راحت تر خواهد ، بلکه برنامه ریزی بهتری میتوان بر روی آن انجام داد.

قدم دوم – مدت زمان سفر خود را تعیین کنید !

راستی ، اینکه به سفر میخواهید بروید چقدر هزینه دارد ؟! تا وقتی مشخص نشود به کجا میرویم نمیتوان حدسی زد. شما هرگز قادر به برنامه ریزی و جمع آوری پول برای مخارج سفر نخواهید شد تا مدت زمان سفر خود را مشخص نکرده اید. از این به بعد هربار گفتین به پاریس میخواهم بروم ، مدت زمان رفتنتان را هم مشخص کنید مثلا : به پاریس خواهم رفت ، برای مدت زمان ده روز.

قدم سوم – درباره هزینه های سفر تحقیق کنید !

خوب در قدم های قبلی فهمیدیم به کجا میخواهید بروید ، چه مدت زمانی میخواهید در آنجا بمانید در این صورت میتوانیم برای تخمین زدن هزینه های سفر اقدام کنیم ، برای این کار ابتدا نیاز است تا در مورد هزینه های سفر در منطقه و مقصد مورد نظر تحقیق کنیم و اینکه چه نوع سفری دوست داریم داشته باشیم ؟ آیا دوست دارید تنها با یک کوله پشتی سفر ساده ای داشته باشید ؟ یا اینکه به هتل های لوکس و درجه یک بروید ، یا خوابگاه ها یا هتل های متوسط ؟ جاذبه های گردشگری آن منطقه چقدر خرج دارد ؟ یا رستوران ها ؟ تمام این مسائل مشخص میکند که چه مقدار باید برای سفر هزینه کنید. راه مختلفی برای فهمیدن این مسائل وجود دارد از جمله تلفن زدن و پرسیدن از هتل یا مراکز گردشگری آن شهر ، اینترنت ، یا ساده ترینشان خریدن کتاب راهنمای ” سفر من ” که در این موارد بسیار خوب و تاثیر گذار است.

مثلا اگر تصمیم دارید به پاریس سفر کنید برای سفر خود روزانه 75 دلار تخمین زده اید ( بدون هزینه پرواز ) طبق برنامه ریزی قبلی هم قرار است به مدت 10 روز در آنجا اقامت داشته باشید که میشود 750 $  و بهتر است به 800 $ روند کنید که هرچی پول بیشتر همراه خود داشته باشید امنیت روانی بهتری در سفر خواهید داشت و اصطلاحا خیالتان راحت است .

در حال حاضر هدف واحدمان برای کار کردن پیدا شد.

قدم چهارم – شروع برای جمع کردن هزینه سفر !

 

شروع برای جمع کردن هزینه سفر !
شروع برای جمع کردن هزینه سفر !

 

زمان جمع کردن پول فرا رسیده ، اول باید شروع کنید به نوشتن لیستی که هرروز پول های خود را کجا و چگونه خرج میکنید ؟ بعد از آن شروع کنید به کمتر کردن هزینه ها و صرفه جویی در مخارج زندگی روزانه !
بسیاری از مردم در طول روز پول های خود را به خرید های کوچک و بیهوده هدر میدهند مانند: خریدن یک بطری آب معدنی یک دلاری یا خریدن یک ساندویچ هات داگ یا خریدن یه قهوه اضافی ، دانستن این هزینه ها به شما کمک خواهد کرد که بدانید چگونه و از کجا باید شروع کنید برای جمع آوری هزینه هایتان و هرچی بیشتر در زندگی روزمره خودتان صرفه جویی کنید یعنی سفر راحت تر و با امنیت مالی بهتری خواهید داشت در نتیجه لذت بیشتری خواهید برد.

مثلا اگر شما برای سفری هشت ماهه برنامه ریزی میکنید و به این نتیجه رسیده اید که 2000 $ برای هشت ماه نیاز دارید این به این معنی است که شما درروز حدودا هشت دلار باید جمع آوری کنید ، یعنی شما نمیتوانید روزی هشت دلار جمع آوری کنید ؟ حتما میشود همه میدانیم پول قهوه روزانه ما معمولا بیشتر از اینها میشود.

سه روش برای صرفه جویی بیشتر :

قهوه خوردن را قطع کنید :

قهوه خوردن شما در روز ماهیانه 120 $ برای شما هزینه خواهد داشت.( یعنی روزی حدودا 4 دلار )
و 1,440$ در سال هزینه خواهد داشت.
این نکته به این معنا است که این مقدار پول برابر است با هزینه مسافرت دو ماهه در جنوب شرقی آسیا : چه چیزی بهتر و لذت بخش تر از مسافرت در سواحل تایلند یا جستجو و ماجراجویی در جنگل های بورنئو ؟

آشپزی کردن یاد بگیرید :

من در کالج یادگرفته ام چگونه آشپزی کنم که تا به امروز بسیار به من کمک کرده است . قبل از اینکه برای رفتن به سفر بزرگ خود آماده بشوم از یک روشی برای جمع آوری پول استفاده میکردم ، تعداد وعده هایم را در هفته تا دو وعده کم کردم ( یعنی دو وعده را در هفته حذف کردم ) بعد از آن سعی میکردم در هنگام پخت شام ، غذای بیشتری پخت کنم که در نهار روز بعد هم از آن لذت ببرم. یک فرمول ساده وجود دارد: بیشتر بپزید ، کمتر بخورید ، زودتر سفر کنید.

هزینه های مربوط به تلوزیون و فیلم را قطع کنید !

در دوران کمی قبل تر برای تلوزیون و ماهواره ها ماهیانه مبلغ حدودا 50 دلار را باید کنار میگذاشتیم که امروزه میتوان اینترنت و هزینه های مربوط به آن را صرفه جویی کرد تا زودتر به هدفمان برسیم.

قدم پنجم – تهیه کارت های اعتباری سفر !

 

تهیه کارت های اعتباری سفر :
تهیه کارت های اعتباری سفر :

 

درحالی که شما کار میکنید تا پول برای سفر ذخیره کنید ، راههای کمکی نیز وجود دارد تا بتوانید پول بیشتری ذخیره کنید یکی از این راه ها خریدن و ثبت نام برای کارت های اعتباری سفر است که معمولا به با خرید بیشتر هدیه ها و مزایایی با خود همراه دارند مثلا هرچی بیشتر بخرید مقدار هزینه مربوط به پرواز برای شما به صورت مجانی خواهد بود و این یک نکته بزرگ در سفر که پرواز مجانی داشته باشید. یا اگر برای هتل کارت اعتباری میخواهید کارت های اعتباری هتل را ثبت نام کنید تا هزینه ها کاهش پیدا کنند و نیازی برای تمامی کار های سفر از این کارت های اعتباری بگیرید یک یا دو مقوله کافی است تا تمرکزتان را بر روی آنها بگذارید تا هزینه کمتری صرف کنید. تنها نکته این است که اصلا صبر نکنید از همین الان شروع کنید ، هرچی دیرتر پرواز مجانی کمتر را در بر خواهد داشت.

قدم ششم – حق کمیسیون به بانک ها ندهید !

برای خرید های مختلف خودتان از شارژ اینترنت گرفته تا موبایل یا خرید های مختلف از دستگاه های خودپردازی که مقدار پول به عنوان حق کمیسیون و مشارکت برای خود میگیرند استفاده نکنید تا این مقدار پول برای خودتان ذخیره شود.

قدم هفتم – متمرکز و الهام بخش بمانید !

انگیزه خود را برای سفر و مقصد مورد نظر خود حفظ کنید و سعی کنید در این مقوله افراط نکنید . شما میتوانید با خواندن داستان های مختلف مربوط به آن منطقه یا دیدن عکس ها یا خواندن مقاله های مرتبط انگیزه سفر خود را حفظ کنید.

قدم هشتم – تخفیف های مهم را بررسی کنید !

خوب شما تصمیم خود را نسبت به سفر کردن به مقصد مورد نظر را گرفته اید و مشغول جمع کردن هزینه ها هستید ، ولی تور های دقیقه آخر را از دست ندهید بعضی از این گزینه ها پیشنهاد های شگفت انگیزی دارند. درست است که شما به مقصد پاریس برنامه ریزی کرده اید اما ممکن است یک موقعیت فوق العاده در برلین در انتظارتان باشد با تخفیف 50 % این فرصت ها را همیشه بررسی کنید ممکن است هتل رویایی شما در پاریس تخفیف ویژه ای گذاشته باشد یا همینطور سفر هواییتان و … پس همیشه این تخفیف ها را بررسی کنید.

سعی کنید در معاملات خود به دنبال صرفه جویی باشید و این دنیا مکان های دیدنی زیبا بسیار زیاد دارد سعی کنید کمی در انتخاب هایتان انعطاف پذیر باشید.

قدم نهم – پرواز خود را رزرو کنید !

 

پرواز خود را رزرو کنید !
پرواز خود را رزرو کنید !

 

با استفاده از کارت های اعتباری سفر و مزایا و جایزه های آن سعی کنید آن را برای پرواز خرج بکنید و سعی کنید خیلی از زودتر از بقیه این کار را انجام بدهید تا مزایای کارت اعتباری شما هدر نرود و بعدا پیشمان بشوید در نتیجه مجبور خواهید شد مبلغ بسیار بیشتری خرج سفر خود بکنید.

قدم دهم – محل اقامت خود را رزرو کنید !

اگر برنامه ای برای سفر خود دارید میتوانید آن را رزرو کنید و اماده سفر به آن مناطق بشوید چون دقیقا میدانید در کدام روز قرار است به مقصد برسید ، اما وقتی برای یک سفر خیلی طولانی برنامه ریزی میکنید جز چند روز اول لزومی ندارد بقیه وقت ها را هتل رزرو کنید زیرا انعطاف پذیری شما از بین خواهد رفت و مدام درگیر زمان هتل های خود خواهید شد . در نتیجه در مورد اول: منتظر بودن فقط گزینه های خوب را از شما خواهد گرفت ، پس زودتر عمل کنید.

هتل ها را دوست دارید ؟ اما آنها به ذخیره کردن پول شما کمک نخواهند کرد در نیتجه شما باید خودتان با ثبت نام در کارت های اعتباری هتل ها با دریافت مزایا آن اتاق های مجانی و آزاد دریافت کنید درنتیجه ذخیره بیشتر پول برای شما صورت میگیرد.

قدم یازدهم – فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید !

 

 فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید !
فعالیت های خود را برنامه ریزی کنید !

 

هر فعالیتی که دوست دارید از آن لذت ببرید در طول سفر را بررسی کنید. (با توجه منطقه ای که قصد سفر به آنجا را دارید) مثلا شما نمیتوانید درآفریقا اسکی انجام بدهید ، پس انتخاب های خودتان را اول بررسی کنید سپس هزینه هرکدام را محاسبه کنید ، اگر نیاز به رزرو کردن است قبل از رفتن آنها را رزرو کنید تا در آنجا نیازی به رزرو کردن نباشد و حتما فراموش نکنید که تخفیف های دقیقه آخری را بررسی کنید شاید بتوانید مقدار بیشتری پول صرفه جویی کنید.

قدم دوازدهم – وسایل خود را به فروش بگذارید !

در 60 روز قبل از سفر کردن شروع به فروختن وسایلی کنید که نیازی به آنها ندارید. میتوانید این کار از سایت های اینترنتی یا به صورت حضوری انجام بدهید در نتیجه پول بیشتری به دست خواهید آورد ، البته اگر سفر طولانی مدت بیش از 6 ماه در پیش دارید این روش را به شما پیشنهاد میکنیم در غیر این صورت پیشنهاد نمیشود. یک پیشنهاد دیگر اجاره دادن وسایل های شما است مثلا تلوزیون خود راه به مدت 6 ماه به مبلغ 50 دلار به یکی از دوستان خود اجاره بدهید. در این صورت هم وسیله خود را بعد از سفر خواهید داشت هم درآمدی از این طریق کسب کرده اید.

قدم سیزدهم – از شر قبض ها راحت بشوید !

در طول سفر سعی کنید از شر قبض های خدماتی یا مثلا قسط های پرداخت وام با اتوماتیک کردن آنها با برنامه های مخصوص راحت بشوید و خیالتان راحت باشد که سود اضافی نخواهید پرداخت کرد.

قدم چهاردهم – به بانک ها اعلام کنید !

مهم نیست که چه مقدار زمانی شما در کشور نیستید ، بهتر است قبل از رفتن به بانک ها اطلاع بدهید تا از سفر شما و معاملات شما مطلع شوند و از مسدود شدن کارت های اعتباری جلوگیری کنند و درواقع روش بسیار خوبی است تا از سواستفاده های احتمالی جلوگیری کنید ، میدانید در واقع هیچ چیزی بدتر از این نیست که در سفر با کارمند بانک مشغول جر و بحث باشید.

قدم پانزدهم – بستن چمدان سفر !

 بستن چمدان سفر !
بستن چمدان سفر !

 

یکی دیگر از مراحلی که شما را بسیار درگیر خواهد کرد بستن چمدان سفر است که اگر به درستی انجام ندهید مطمئنا برای شما دردسر درست خواهد کرد در پست های قبلی سایت پارسیان گشت در پستی اجمالی توضیح داده ایم تا چگونه به بهترین روش چمدان را بسته بندی باید کرد ، خوب است مطالعه کنید : آموزش بهترین روش برای بستن چمدان !

قدم شانزدهم – بیمه سفر فراموش نشود !

تا حرف از بیمه میشود بسیاری از مردم میگویند : من که سالم هستم ، یا فکر نکنم در سفر بیمار شوم ، یا اینکه بیمه به درد نخور است ، و بهتر است پولم را در جای دیگری خرج کنم … اشتباه نکنید بیمه سفر بسیار مهم است وقتی که سفر کردین ، دوربین عکاسی تان شکست یا یکی از وسایل با ارزش شما دزدیده شد یا اینکه یکی از اعضای خانواده شما خدایی نکرده در طول مسافرت فوت کرد و مجبور به بازگشت شدید ، بیمه تمام این قضایا را پوشش خواهد داد و با خیالی راحت تر سفر خواهید کرد. در نتیجه بیمه سفر بسیار مهم است .

قدم هفدهم – از سفر خود لذت ببرید !

تمامی این برنامه ریزی ها و سختی های ذخیره پول و هزینه های بیمه و مسائل دیگر برای لذت بردن هرچه بیشتر از سفر بوده است. پس سعی کنید تا میتوانید از سفرتان لذت ببرید و از لحظه ای که وارد فرودگاه شدید دیگر به مسائل منفی و بد فکر نکنید ، البته گذرنامه هارا فراموش نکنید و طبق برنامه ریزی که انجام داده اید از سفرتان نهایت لذت را ببرید.

در نهایت امیدواریم با این نکات مهم و ارزشمند نهایت لذت را از سفر کردنتان ببرید و سفر خوشی را برای شما آرزو مندیم!

پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.