دوازده نکته برای داشتن سفری سالم

0

مقدمات سفری سالم

با سلام ، مسافرت های کاری یا مسافرت هایی که به دلخواه خودتان برای لذت بردن از تعطیلات انجام میدهید ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند و رژیمی که برای خوش اندام شدن خودتان برگزیده  بودید را از بین ببرد و به اصطلاح هرچه قبلا رشته کرده بودید را پنبه کند.
در سفر بسیار راحت و آسان میشود اسیر وعده های پر کالری بشوید که برای سلامتی شما مضر است. از آن بدتر بهانه تراشی خودتان برای استفاده کردن از این وعده ها با بیان جملاتی مانند : منکه در سفر هستم ، یا با یکی دو روز رعایت نکردن کار به جایی پیش نمیرود.
اصولا در سفر نیز ورزش کردنتان یا کلا ترک شده است یا بسیار کم شده.

پس بسیار مهم است تا سلامتی خود را چگونه در طول سفر حفظ کنیم؟  ایا اصلا امکان این کار وجود دارد؟

بله با کمی تحقیق و پژوهش و کمی برنامه ریزی و اولویت بندی، ما میتوانیم به شما کمک کنیم تا سفری سالم و با تحرک داشته باشید که به سلامتی شما آسیبی وارد نشود و در واقع سالم ترین سفر عمرتان را داشته باشید.

این دوازده نکته به شما کمک خواهد کرد تا در سفر، به هنگام شروع و تا رسیدن به مقصد و بازگشت، سفری سلام و خوب داشته باشید. پس با سایت پارسیان گشت همراه باشید.

1- تحقیق برای پیدا کردن غذای سالم وخریدن به محض رسیدن !

 

 تحقیق برای پیدا کردن غذای سالم
تحقیق برای پیدا کردن غذای سالم

 

هرچه بیشتر ، قبل از سفر کردن به مقصد مورد نظر در مورد غذاهای آن منطقه تحقیق و پژوهش کنید ، سفری با سبک زندگی سالم تری خواهید داشت.
برای داشتن غذای سالم و طبیعی سعی کنید به چند فروشگاه بهداشتی و سالم در اطراف آن منطقه سر بزنید و از آنها خرید کنید تا غذای حین راه شما سالم باشد. بعد از اقامت در مقصد سعی کنید چند رستوران سالم که امتیاز بالایی از مشتریان خود گرفته اند را پیدا کنید.
سعی کنید در مکانی اقامت کنید که حتما یخچال داشته باشد. ( اگر آشپزخانه باشد که چه بهتر )

شناختن آن مطنقه از نظر اماکن مخصوص غذاهای سالم به شما کمک خواهد کرد تا مکان های خوب را زودتر پیدا کنید و غذای سالم تری در هتل و بیرون بخورید.

2-صبحانه و ناهار سالم داشته باشید !

 

صبحانه و ناهار سالم داشته باشید !
صبحانه و ناهار سالم داشته باشید !

 

اگرقسمتی از روز شما مشغول پخت و پز و اماده کردن برای صبحانه و ناهار خود باشید و قسمتی نیز مشغول برنامه ریزی برای بیرون رفتن شام ، این امکان را به شما میدهد تا بتوانید بهتر با غذاهای محلی آن منطقه آشنایی پیدا کنید.
اگر شما امکان ساختن پختن و اماده کردن یکسری از وعده های خود را داشته باشید به این معنا است که شما در انتخاب گزینه های خودتان بسیار دقیق خواهید بود و در نتیجه هر غذایی را نخواهید انتخاب کرد که خود این موضوع به شما کمک میکند که در طول سفر تا حد زیادی در سلامت غذایی بمانید.

این در حالی است که اگر حتی شما در محل زندگیتان یخچال یا حتی اشپزخانه نداشته باشید میتوانید با مواد آماده موجود در بازار یک وعده خوب و سالم داشته باشید.

آز آنجایی که سفر کردن همراه است با امتحان کردن و لذت بردن از غذاهای جدید و عالی پس سعی نکنید خودتان را از این نعمت سفر محروم کنید و بیش از حد خودتان را محدود نمایید پس سعی کنید با انتخاب رستوران های درست و سالم غذاهای جدید محلی و خوب این رستوران ها را تست کنید ، فقط سعی نکنید که تمامی صبحانه ، ناهار ، شام سفر را در بیرون میل کنید زیرا ممکن است به سلامتی و کیف پولتان لطمه وارد کند. پس مراقب هم سلامتی و هم جیبتان باشید.

3-تا جایی که میتوانید خوب بخوابید !

 

تا جایی که میتوانید خوب بخوابید !
تا جایی که میتوانید خوب بخوابید !

 

چه در طول سفر چه بعد از رسیدن به مقصد مورد نظر سعی کنید روزانه حداقل هفت تا هشت ساعت خواب شبانه را داشته باشید.
به هر حال گاهی اوقات اولیت های سفر و سرگرمی های موجود باعث میشود اختلال هایی در خواب شما پیش بیاید که این موضوع با اولویت بندی و زمان بندی درست به راحتی حل میشود و شما هم میتوانید به سرگرمی های خودتان در سفر برسید و هم به وقت خواب ، استراحت کافی داشته باشید.

اگر وارد منطقه جدیدی شدید که با منطقه قبلی شما اختلاف زمانی زیادی داشت ، نگران نباشید ، سعی کنید که در روز اول رسیدنتان بیدار بمانید تا به صورت معمول وقت خوابیدن فرا برسد و به صورت نرمال هشت ساعت خواب داشته باشید تا به سرعت با زمان منطقه جدید تطابق پیدا کنید.

خواب کافی و مناسب باعث میشود سیستم ایمنی شما سالم بماند و عملکرد بهتری داشته باشد در نتیجه بدن سالم تر خواهید داشت که ریکاوری بسیار خوابی به همراه دارد. پس با اولویت بندی و زمان بندی صحیح میتوانید خواب کافی و مناسب در سفر داشت.

4- ورزش کردن در سفر را شروع کنید !

 

 ورزش کردن در سفر را شروع کنید !
ورزش کردن در سفر را شروع کنید !

 

سعی کنید فعالیت هایی را در طول سفر انجام بدهید که به آنها علاقه مند هستید وبا انجام آن ها هیجان زده میشوید. اگر شما علاقه مند ورزش کراس فیت هستید پس به دنبال یک باشگاه خوب برای این ورزش باشید ، یا اگر به یوگا علاقه مندید به سراغ یک باشگاه خوب یوگا بروید ، یا حتی ورزش های ساحلی ، مانند موج سواری با تخته یا شنا کردن که کمک زیادی به سلامتی شما خواهد کرد.

همچنین بعضی از باشگاه های ورزشی امکانات مجانی و خوبی برای ورزشکاران مسافر ارائه میدهند.

این کار نه تنها بر روی سلامتی شما اثر مثبتی میگذارد بلکه باعث میشود تا در این جوامع که به صورت موقت حضور دارید وارد جمع های جدیدی بشوید و ارتباطات جدیدی را با دوستان شروع کنید که خود این امر باعث میشود حس و حال خوبی پیدا کنید و حس کنید که در حال انجام دادن کار مفیدی هستید.
کسی چه میداند شاید از همین روابط دوستانی پیدا کنید که عمر رابطه شما با آنها دائمی بشود و از آنها چیز های جدیدی یاد بگیرید.

5- تمرینات خاص خودتان را دنبال کنید !

 

تمرینات خودتان را دنبال کنید !
تمرینات خودتان را دنبال کنید !

 

اگر به دنبال تمرین کردن خوب در طول سفر هستد و میخواهید که عرقتان در بیاید و هزینه ای نکنید ما به شما پیشنهاد میکنیم تمرینات مخصوص خود را داشته باشید و دنبال بکنید. چند راه حل وجود دارد ، میتوانید از وسایل ورزشی هتل استفاده کنید و ورزش کنید یا اگر هتل شما فاقد چنین دستگاه هایی است ساده ترین راه حل این است که به پارک نزدیک محل اقاتتان بروید و تمریناتی با استفاده از بادی ویت ( تمرین کردن با وزن بدن ) داشته باشید.

فقط به یاد داشته باشید که شما در هرکجا که باشید میتوانید تمرین عالی و بهینه ای داشته باشید از استخر رفتن گرفته تا انجام حرکت اسکوات که قابل انجام دان در هرجایی که هستید است یا مثل طناب زدن ، پس بهانه های بیخود برای ورزش نکردن ممنوع !

6همیشه هیدراته بمانید

 

همیشه هیدراته بمانید
همیشه هیدراته بمانید

 

 

هیدراته ماندن در سفر کلید موفقیت و سلامتی شما است. یک بطری خالی به هنگام ورود به هواپیما با خود ببرید و سعی کنید در طول مسیر و بعد از گذرگاه امنیتی فرودگاه آن را پر کنید و همیشه بدن خود را پر آب و هیدراته نگه دارید. و سعی کنید بدن خود را همیشه از کم آبی دور نگاه دارید این با خوردن مایعات فراوان به دست می آید.

اگر مقصد سفر شما گرم تر از منطقه زندگی شما است و رطوبت به طرز شگفت انگیزی بالا است سعی کنید همیشه آب اضافی همراه خود داشته باشید و بنوشید.

هیدراته ماندن بدن، شما را همیشه سالم و سر حال نگه خواهد داشت و باعث میشود در طول سفر نشاط کافی داشته باشید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید در عین حال که در سلامتی کامل هستید.

7- وعده های غذایی و تنقلات

 

وعده های غذایی و تنقلات
وعده های غذایی و تنقلات

 

در طول سفر از غذاهای ناسالم  ، روغنی و … دوری کنید و سعی کنید غذاهای مطمئن و سالم خودتان را آماده کنید و همراه خود بیاورید یا وعده های تنقلاتی و اسنک های سالم خودتان را همراه خود در سفر داشته باشید.

آوردن غذا از خانه منافع بسیار زیادی برای شما دارد از جمله اینکه دقیق میدانید چه چیزی خواهید خورد و چقدر سالم است و اینکه از نظر مالی برای شما بهتر است از غذاهایی که اصلا نمیدانید چقدر سالم هستند و شاید بعضی وقت ها طعم خوب هم ندهند.

قبل از اینکه غذاهایی از قبیل سوپ های آماده یا … به فرودگاه ببرید مطمئن شوید که قوانین قسمت امنیتی فرودگاه را نقص نکرده باشید زیرا قوانین فرودگاه های مختلف در کشور های مختلف کمی فرق دارند.

همچنین راجب حمل غذاهایی مانند ، سبزیجات ، گوشت ها ، محصولات لبنی بسیار هوشیار باشید که به طور ناخواسته قوانین کشوری را نقص نکنید و در نتیجه دچار دردسر بشوید. به محض ورود به قسمت امنیتی اعلام کنید که چه نوع غذاهایی به همراه خود آورده اید.
همچنین میتوانید بعضی از تنقلات و اسنک های مورد علاقه خودتان را جدا از بار سفر خود بگذارید و هنگام سفر میل بفرمایید.

8-هر روز پیاده روی بکنید

 

هر روز پیاده روی بکنید
هر روز پیاده روی بکنید

 

قدم ردن در مرکز شهری که به آن سفر کرده اید هرروز به خصوص در صبح ها میتواند تجربه فوق العاده باشد هم برای تماشای آن شهر هم برای ورزش کردن در طول سفر.

یک نقشه تهیه کنید و به دل شهر بزنید، گم بشوید ، پیدا بشوید ، بوی طبیعت را استشمام کنید ، از اماکن دیدنی این مناطق لذت ببرید.
این روشی است که هرگز با تور های مسافرتی و یا با راهنمایی های تورلیدر نمیتوانید به آن دست پیدا کنید.

بسته به مقصد شما ممکن است دوست داشته باشید کل مقصد مورد نظر را با پیاده روی کاوش کنید و لذت ببرید، پیشنهاد ما به شما این است که همراه با یک همسفر به پیاده روی بروید تا امنیت سفرتان دو برابر شود.

9- دوچرخه کرایه کنید

 

 دوچرخه کرایه کنید
دوچرخه کرایه کنید

 

با اجاره کردن یک دوچرخه اماکن بسیار زیادی از شهر ها را خواهید دید همچنین به صورت همزان ورزش میکنید و کالری زیادی میسوزانید.

یک نقشه مخصوص دوچرخه سواری تهیه کنید و وسایل مناسب را جمع آوری کنید و برای ماجراجویی آماده شوید.

اگر شما به صورت تفریحی و بدون برنامه خاصی سفر میکنید و میتوانید در تور های دوچرخه سواری آن منطقه نیز شرکت کنید.
بسیاری از شهر ها چنین پیشنهاداتی را دارند تا در مدت زمانی کوتاه همراه با ورزش کردن مساحت زیادی از شهر را ببینید و لذت ببرید.

10- وسایل باشگاه خود را جمع آوری کنید از جمله ویتامین ها و مکمل ها

 

ویتامین ها و مکمل ها
ویتامین ها و مکمل ها

 

بسیار زجرآور است وقتی ورزش مورد نظر و شرایطش در سفر محیا باشد ولی به دلیل نداشتن امکانات نتوان تمرین کرد، پس همیشه سعی کنید وسایل و امکانات باشگاه خود را آماده و همراه خود داشته باشید که هرگز برای نبود آنها بهانه نیاورید.

تصور کنید که وسایل سبک و کمی را همراه خود آورده اید و سعی کنید از وسایل سبک و کمتری استفاده کنید تا در طول سفر اذیت نشوید.

اگر به صورت منظم همیشه از ویتامین ها و مکمل ها استفاده میکنید حتما در طول سفر این مکمل ها را همراه خود بیاورید تا این چرخه مکمل خوردن و استفاده کردن از ویتامین ها در طول سفر قطع نشود. سعی کنید عادت های خوب و سالم زندگیتان را که در مدت زمان بیرون سفر دارید را از دست ندهید و درطول سفر نیز آنها را رعایت کنید.

11- رژیم برای غذاها وبیماری های خاص

 

 رژیم برای غذاها وبیماری های خاص
رژیم برای غذاها وبیماری های خاص

 

اگر شما گلوتن ، سلیاک، یا سایر حساسیتهای غذایی دارید سعی کنید یک کاغذی تهیه کنید وحساسیت های غذاییتان را هم به زبان خودتان هم به زبان محلی مردم آن منطقه بیان کنید. در نیجه با این کار میتوانید به مراکز غذایی یا هتل ها و رستوران ها بفهمانید که به این غذاها حساسیت دارید و مصرف آنها برای شما خطرناک است. واین چیزی است که شما از خودتان در طول سفر میخواهید ، داشتن زندگی سالم حتی در طول سفر.
در نتیجه راحت به موادی که حساسیت دارید اعتماد نکنید حتی با وجود تبلیغات مثبت راجب اینگونه مواد غذایی ، زیرا ممکن است سلامتی شما به مخاطره بی افتد.

12- یک دیکشنری همیشه همرا خود داشته باشید.

 

دیکشنری
دیکشنری

 

اگر به یک کشوری سفر میکنید که زبان متفاوتی دارند پس سعی کنید همیشه یک دیکشنری همراه خود داشته باشید تا به آنها در رستوران ها و مراکز غذایی متوجه کنید که غذاهای سالم و مفید میخواهید. شما ممکن است توان تشخیص غذهای سرخ شده و پر سس را در منوی غذایی نداشته باشید پس باید توان تشخیص را با یک دیکشنری به دست بیاورید. میتوانید کلمه مورد نظر را سریع یادبگیرید و در دیکشنری مشغول پیدا کردن آن بشوید و اطلاعات مربوط به آن را به دست بیاورید و البته در دنیای امروز با وجود برنامه های مختلف و اینترنت این امر بسیار ساده تر شده است پس جای نگرانی نیست.

امیدواریم با آموزش این نکات سفر خوب و سالمی را داشته باشید.

پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.