سلامتی چه رابطه ای می تواند با یک زندگی سالم داشته باشد؟

0

سلامتی یک عامل مهم در زندگی انسان می باشد که این سلامتی می تواند بر تمامی زندگی انشان تاثیر بگذارد از جمله مغز و  سلامت جسم و روح و روان هر شخصی. اما برای بسیاری سوال است که سلامتی چه رابطه ای می تواند با زندگی هر فردی داشته باشد؟ حال ما به سوالات شما نیز پاسخ می دهیم.

سلامتی

سلامتی

بسیاری از افراد آنها اظهار می کنند که هیچ فرصتی برای تلاش در جهت تناسب اندام و ورزش ندارند. شما ممکن است یک: پدر یا مادر، دانشجو، مربی ورزش، یک کارمند ساده، یک کارمند مورد اعتماد برای رئیس، یک رئیس و غیره باشید. شاید هم خانمی هستید که باید از ۶ صبح بیدار شوید و صبحانه تهیه کنید، نهار اعضای خانواده را بسته بندی کنید، خانه را تمیز کنید،

فرزندتان را از مدرسه بیاورید، در انجام تکالیف به فرزندانتان کمک کنید، شام و میان وعده های خانواده را تهیه کنید، موقع خواب برای فرزندتان داستان بخوانید و چه بسا مابقی کارهای مرتبط با شغل خود را انجام دهید، و سرانجام مشاهده کنید که ساعت ۱۱:۳۰ شب هست و شما خسته و کوفته گشته اید و شش ساعت و نیم فرصت دارید تا دوباره سیکل روزانه خود را از ۶ صبح روز بعد شروع کنید.

باید به شما یادآوری کنیم که تنها شما نیستید که مشغله زیادی دارید، اغلب ما به ویژه خانمها، خودشان را در انتهای لیست کارهای روزانه در می یابند و فرصتی برای توجه به خود و سلامتشان نمی یابند. ولی مشکل اصلی این هست که ما فراموش می کنیم که اهمیت به خودمان بویژه سلامتی مان بایددر اولویت کارهای روزانه قرار دهیم، چرا که اگر ما مراقب تندرستی خودمان نباشیم، دیر یا زود برای دیگران نیز مفید نخواهیم بود (اعم از همسر، فرزند و شغلمان).

همانطور که مهماندار هواپیما به شما می گوید در موقعیت های اضطراری باید قبل از کمک به دیگری، اول ماسک اکسیژن را روی صورت خودتان بگذارید؛ در زندگی روزانه نیز قبل از اینکه، نیاز دیگران را بر آورده سازید، باید به برطرف نمودن نیازهای اصلی خودتان برای بقاء و سلامت بپردازید. به علاوه مشغول بودن لزوما بدین معنا نیست که واقعا دارید از وقتتان به نحو احسن استفاده می کنید و شاید می توانید بهره بیشتری را ا ز اوقات خود ببرید.

اگر خودتان را در اولویت قرار دهید نباید موجب شود که این سرزنش همیشگی به ذهنتان خطور کند که فردی خودخواه و خودبین هستید، بلکه به شیوه ای راحت تر به خود بگویید که باید حداقل خودتان را هم تراز افرادی که به آنها علاقه دارید و دیگر امور زندگی تان، قرار دهید و برای خودتان نیز هم اهمیت قایل شوید. از هم اکنون شروع کنید به ارجحیت و اولویت قایل شدن برای خودتان.

آیا به فرزندان و خانواده خود فرصتی برای تفریح و معاشرت با دوستانشان نمی دهید؟ آیا مصر نیستید که عزیزانتان به قدر کافی بخوابند؟ پس برای خود نیز همین کارها را انجام دهید و فرصتی را برای خود و برطرف نمودن نیازهایتان اختصاص دهید. قبل از اینکه انسان بتوانید به اهداف والاتر خود دست یابد باید در وهله اول نیازهای اولیه خود را بر آورده کند.

ممکن است متوجه باشیم که باید به سلامت خود اهمیت دهیم اما نمی دانیم که چگونه می توانیم در اولویت دادن به خود موفق شویم، کافی است سعی کنیم اصول پایه ای که برای سلامتی ما لازمند را وارد زندگی روزمره خود سازیم، برخی راهنمایی ها برای ارتقای سطح سلامت به شرح زیر می باشند:

سلامت خود را در اولویت قرار دهید

از سلامت جسمانی خود با : خواب کافی، ورزش و تغذیه محافظت کنید.به سلامت روح و روان خود به اندازه سلامت جسم خود اهمیت دهید، از مصاحبت با دوستان و افرادی که حامی شما هستند بهره مند گردید و مستعد خندیدن و شادبودن باشید (مخصوصا خندیدن به خودتان)، چرا که استرسهای روزمره می تواند زمینه پرخوریهای عصبی را در شما تشدید نماید.

یک سری فعالیت های لذت بخش را بر یک پایه منظم برای خود طراحی کنید، همانطور که برنامه ریزی برای کار اهمیت دارد برنامه ریزی برای تفریح و ورزش هم اهمیت دارد.برخی رفتارهای وقت گیر و مشغول کننده وجود دارند که وقت و انرژی شما را بیهوده تلف می کنند، آنها را بشناسید و سپس سعی کنید آنها را ترک کنید و یا به حداقل برسانید.

با یک تیر دو نشان بزنید و اوقات با خانواده بودنتان را با ورزش و پیاده روی و فعالیت بدنی همراه کنید. (هم از کنار خانواده بودن لذت برید و هم با فعالیت بدنی و ورزش به ارتقای سطح سلامت خود بپردازید.)چشم ها را باید شست ، جور دیگر باید دید : سعی کنید طرز نگاهتان را به مشکلات روزمره عوض کنید تا بتوانید راه حل هایی را پیدا کنید. برای مثال اگر به تازگی صاحب فرزند شده اید می توانید؛ نگهداری از فرزندتان را با مادر دیگری شریک شوید

و یا از کمک های بقیه افراد خانواده تان استفاده کنید تا زمان آزادی برای رسیدگی به خودتان ایجاد شود.نه گفتن را یاد گیرید، بله گفتن شما گرانبهاست و نباید به طور اتوماتیک بله را بر زبان بیاورید. به هر کاری که شما را درگیر می کند و بیهوده وقت و انرژی شما را تلف می کند بله نگویید. به هر نوع ماده غذایی که به شما تعارف می شود بله نگویید. بله گفتن را برای مواردی که برایتان پر اهمیت تر و مفید تر هستند نگهدارید.

سعی نکنید مشکلات زندگی تان را به یکباره حل کنید، ابتدا با بر طرف نمودن یک یا دو مشکل شروع کنید و سپس بقیه امور را تحت کنترل خود در آورید.زندگی شما مثل حساب بانکی است که اگر کم کم در آن ذخیره کنید در نهایت برداشت خوبی خواهید داشت ، ذخیره های شما می توانند اندک باشند(مثلا هر ۱۰ دقیقه پیاده روی در یک فرصت مناسب، یک وعده غذایی سالم و مغذی و…)، ولی در نهایت روی هم جمع می شوند و یک پس انداز عالی یعنی (سلامت و تندرستی) را برای شما به ارمغان می آورند.

اهمیت سلامتی

مزایای فعالیت جسمانی

فعالیت جسمانی و انجام ورزش های ساده مثل پیاده روی باعث مصرف انرژی بدن می شود و از طریق افزایش میزان متابولیسم پایه، در کاهش وزن اثر گذار است.نقش فعالیت فیزیکی در کاهش چربی های بدن و حفظ تناسب اندام خیلی مؤثرتر از کاهش وزن است، چرا که فعالیت جسمانی و ورزش باعث افزایش اندازه و وزن عضلات هم می شود.

سلامت روانی

فعالیت فیزیکی نه تنها در تأمین سلامت جسمانی، بلکه در سلامت روان و کیفیت زندگی سالم نیز اثر گذار است.فعالیت جسمانی گذشته از اینکه موجب افزایش طول عمر می شود به عنوان یک عامل حمایتی در کاهش و یا حذف اضطراب، استرس و افسردگی مورد قبول واقع شده است.با توجه به اثرات منفی سبک زندگی نشسته و کم تحرک در بروز شیوع بیماری های مختلف و نقش پیشگیری و درمانی فعالیت جسمانی در این امر، چگونه می توان به یک سبک زندگی سالم دست یافت؟ چگونه می توان مردم به ویژه کودکان را به انجام این امر مهم عادت داد؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است! از طریق گنجاندن ورزش در برنامه روزمره خود.اما چرا عده ای ورزش می کنند و عده ای دیگر از انجام آن خودداری می کنند؟آگاهی از دانش بهداشتی، نگرش فرد نسبت به ورزش و خود کارایی ورزش عواملی هستند که در کنترل عادات بهداشتی و پیشگویی تطابق فرد با هر نوع فعالیتی دخالت دارند.چنان که افزایش فعالیت فیزیکی متوسط در افرادی مشاهده شده است که دارای آگاهی و اطلاعات در مورد فواید ورزش بوده اند.

رعایت نکردن رفتارهای بهداشتی از جمله ورزش در افراد سیگاری به مراتب بیش از سایر افراد است. گذشته از آن رعایت نکردن رفتارهای بهداشتی در افراد با سطح اقتصادی و اجتماعی پایین بیشتر است.وجود مشارکت قبلی در ورزش، خود انگیزش قوی، حمایت اطرافیان، داشتن وقت، دسترسی به وسایل و امکانات و درک فرد از سلامتی به احتمال زیاد در ادامه ورزش و پرداختن به آن دخالت دارند.با توجه به مطالب بیان شده شیوۀ زندگی و رفتار فرد نه تنها عامل بسیاری از مشکلات بهداشتی است

بلکه به عنوان یکی از راه حل های اساسی نیز محسوب می شود.گرچه دانش علمی و پزشکی مدرن به عنوان مهمترین ابزار حفظ تندرستی هستند، اما به تنهای قادر نخواهد بود مشکلات را حل کنند.لذا سازمان جهانی بهداشت تغییر در رفتار و شیوۀ زندگی را به عنوان یکی از عوامل مؤثر در ارتقای سلامت پیشنهاد می کند.در نتیجه ورزش و فعالیت جسمانی به همراه رژیم غذایی متعادل و مناسب و استعمال نکردن دخانیات و مشروبات الکلی، انجام مراقبت های دوره ای و …

در پیشگیری از بیماری ها و رسیدن به بالاترین سطح سلامتی و بازدهی اقتصادی – اجتماعی نقش دارند.پی ریزی شیوه زندگی در خانواده با آگاهی، نگرش و عملکرد والدین به خصوص مادر انجام می شود.زندگی با شیوه و رفتارهای سالم از همان ابتدای کودکی باید شروع شود تا بتوان از فواید و اثرات مثبت آن در بزرگسالی بهره مند شد.اما با این وصف شیوه زندگی سالم قابل آموزش و در عین حال قابل تغییر است.از همین امروز شروع کنیم.

گردآورنده: پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.