پرورش گل و گیاه همراه با نکاتی درباره کاشت آن در خانه

0

پرورش گل و گیاه آن هم در منزل بر روحیه و زندگی هر فردی می تواند تاثیر بگذارد یکی از تاثیر آن داشتن روحیه ای شاد و عالی برای هر فردی می باشد. در این بخش از سایت برای شما نکاتی در رابطه با پرورش گل و گیاه در خانه و همچنین آپارتمان نیز قرار داده ایم پس با ما همراه باشید.

پرورش گل و گیاه در خانه

نور کافی برای گلخانه و پرورش گل و گیاه

همانطور که می دانید گیاهان به نور خورشید احتیاج دارند . در تابستان اگر نور خورشید مستقیم به گیاهان بخورد ، باعث از بین رفتن آنها می شود. برای رفع این مشکل کمی خاک یا گچ را با آب مخلوط کرده و روی شیشه گلخانه خود بریزید. با این کار هم گرما و هم نور کمتری وارد گلخانه میشود و در زمستان هم با بارش باران شسته شده و نور کافی به گیاهان می رسد.

از چه آبی برای آبیاری استفاده کنیم

۱-به دلیل وجود کلر در اب لوله کشی بهتر است از ریختن مستقیم آب لوله کشی برای آبیاری استفاده نکنیم. بلکه ۲-۳ ساعت آب را در محیط خانه قرار داده و بعد برای آبیاری از ان استفاده کنیم تا کلر ان ته نشین شود .

۲-اگر تخم مرغ آبپز کردید اب ان را دور نریزید. چون با دارا بودن املاح معدنی بهترین اب برای گل های شما است

۳-اگر خواستید اب آکواریوم ماهی را عوض کنید، آب آن را دور نریزید زیرا بهترین کود برای گل ها می باشد.

۴-آبی که در ان سبزی شسته اید، بهترین اب برای گلدانها می باشد.

غذا دادن به گلدانها

همانطور که میدانید گیاهان علاوه بر آب احتیاج غذا هم دارند. برای این منظور هر شش بار که به گلدان اب دادید یک بار هم باید غذا بدهید که در تابستان این مدت کمتر ودر زمستان این مدت طولانی تر می شود.

آب دادن به گیاه در هنگام سفر

برای این منظور ظرفی را پر از آب کنید و گلدانها را درون آب قرار دهید. به صورتی که گلدان تا نیمه داخل آب باشدبا این کار گیاه آب مورد نیاز خود را از طریق ریشه جذب می کند.

برای جلوگیری از شته

می توانید یک عدد سیر را درون گلدان خاک کنید.

دستگاه بخار برای گلها

در زمستان گلدانها احتیاج به بخار دارندبه این منظور دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار دهید (البته بدون داروی بخور) .ودر تابستان گلدانها را در مسیر جریان باد کولر قرار دهید.

استفاده از قرص LD برای رشد بهتر گلها

تجربه نشان داده است که اگر هر از چند گاهی یک قرص LD را در آب حل کرده و آن را به گلها بدهید در رشد آنها تاثیر به سزایی دارد.برای تمیز کردن برگ گلها و زیبایی انها می توانید از گلیسیرین استفاده کنید. برای این کار چند قطره گلیسیرین را روی دستمال بریزید. سپس برگها را با ان تمیز کنید.از مخلوط مساوی اب و شیر استفاده کنید. پارچه نرمی را آغشته به مخلوط آب و شیر کنید و برگها را با آن تمیز کنید.

نگهداری گل های تزیینی برای چند روز

برای اینکه گل های تزیینی شما مدت زمان بیشتری عمر کنند داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید، تا غذای آن تامین شود

تمیز کردن گلدانها

اگر گلدان سرامیکی و بلوری شما جرم گرفته باشد درون گلدان سرکه یا اب نمک غلیظ بریزید. بعد از چند ساعت گلدان را بشوییدکاملا تمیز می شود.

از بین بردن کرم های داخل خاک گلدان

تشتی را تا نیمه پر از آب کنید سپس گلدان را درون آب قرار دهید به صورتی که تا نیمه گلدان آب باشد نصف روز بگذارید بماند . باید توجه داشته باشید که بین کف گلدان و تشت فاصله وجودداشته باشد. به این ترتیب کرمها از ته گلدان وارد اب می شوند.

کاشت گل و گیاه

بالا بردن عمر گل نرگس

برای این کار یک عدد جو را در داخل ساقه گل نرگس فشار دهید و داخل آب بگذارید.

ترفند هایی برای باغبانی و پرورش گل و گیاه آسان‌ در خانه

گیاه مناسب انتخاب کنید و پرورش گل و گیاه

نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. ابتدا باید خاک باغچه و باروری آن را مورد بررسی قرار دهید و سپس گیاهانی انتخاب کنید که در آن شرایط به خوبی رشد می کنند. به طور مثال، نوعی سوسن هست که در گرما و آفتاب شدید هم دچار آفت نمی شود.

یک لایه لاشبرگ اضافه کنید 

لاشبرگ، برگ‌ و خاشاکی است که‌ دور ساقه‌ گیاه‌ انباشته‌ مى‌ کنند تا سرما نخورد یا رطوبت‌ از دست‌ ندهد. ۳ تا ۵ سانتی متر لاشبرگ روی خاک باغچه بریزید تا خاک رطوبت خود را حفظ کند و سریع خشک نشود. بهتر است این لاشبرگ ها را از گیاهان ارگانیک همچون پوست نارگیل، پوسته رنده شده درخت یا کمپوست (کود گیاهی) انتخاب کنید.

به ساده ترین روش آبیاری کنید 

چرا وقت و انرژی خود را برای آبیاری با شلنگ هدر می دهید. شلنگ های نشت آب بخرید و آنها را در باغچه قرار دهید. این شلنگ ها نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم اما دایمی از سطح آنها بیرون نشت می کند. این شلنگ را داخل باغچه بگذارید و روی آن را با لاشبرگ بپوشانید. تنها کاری که شما باید انجام دهید باز کردن شیر آب است. برای راحتی بیشتر حتی می توانید شلنگ را به شیرآب تایمردار و خودکار وصل کنید.

گیاهان خود را نیز عقیم کنید

فقط علف های هرز نیستند که می توانند تخم ریزی و رشد کنند. برخی از گل های باغچه همچون گیاهان سیاه چشم، کلئوم و داتوره هم خودشان تخم ریزی و رشد می کنند. باید پیش از اینکه همه باغچه از این گل ها پر شود، آنها را هرس کنید.

برای باغچه و پرورش گل و گیاه حاشیه درست کنید

با کمک پلاستیک، آجر یا خاک برای باغچه خود حاشیه و لبه درست کنید. سعی کنید این وسایل را تا عمق 15 سانتی متر در خاک فرو کنید تا علف های هرز امکان رشد در آن منطقه را نداشته باشند.

پرورش گیاه در زمین های برجسته

اگر می خواهید در باغچه خود گلدان های بزرگی ایجاد کنید که بالاتر از سطح زمین باغچه هستند، بهتر است این زمین ها را با خاک های زراعی و کمپوست بپوشانید. زمین های خودساخته را بسیار بهتر از زمین ها معمولی می توان زه کشی کرد. این زمین ها را کوچک بسازید تا از هر دو طرف به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

پرورش گل و گیاه در خانه

پرورش گل و گیاه در داخل خانه می توانند ابعاد تازه ای به آشپزی شما داده و فرصتی برای صرفه جویی در هزینه های خانگی شما داشته باشد. برخی افراد فکر می کنند که پرورش گیاه در داخل خانه تنها برای افرادی میسر است که دارای فضای زیاد در خانه باشند اما این درست نیست. حتی اگر شما در آپارتمانی زندگی می کنید که هیچ فضای بیرونی ندارد هم می توانید

گل و گیاه خود را پرورش دهید. گیاهان مناسب انتخاب کنید. ابتدا در مورد پتانسیل وفرصت هایی که آپارتمان شما دارد فکر کنید. شرایط ایده آی برای پرورش گل و گیاه داشتن پنجره است که به سمت جنوب باشد به طوریکه گیاهان بتوانند چند ساعتی در معرض نورآفتاب باشند. اگر بیشتر پنجره های شما به سمت شمال است یا هیچ روزنه ای در آپراتمان تان ندارید

میتوانید گیاهانی انتخاب کنید که به نور کمی از آفتاب نیاز داشته باشند یا حتی می توانید یک دستگاه تامین کننده نور خریداری کنید. به جای حرارت دهی به گیاه تان هم بیندیشید – گیاهان آپارتمانی باید از حرارت زیاد دور باشند حرارت زیاد می تواند به آنها آسیب برساند. همچنین عادات زندگی خودتان را هم در نظر داشته باشید.

آیا شما اغلب اوقات از خانه دورید یا قادرید که نیازهای اساسی گیاه خود را برآورده کنید؟گیاهان آپارتمانی به طور آشکار از گرفتن باران و قطرات طبیعی آب محرومند پس شما باید به طور مرتب به آنها آب بدهید حتی اگر مسافرت هم می روید کسی را در نظر داشته باشید که به گیاهان شما آب دهد. اگر دارای حیوانات خانگی هستید که ممکن است سراغ گیاهان بروند بیندیشید و ببینید بهترین محل برای گیاه کجاست تا حیوانات نتوانند به آنها دسترسی داشته باشند.

حتی اگر شما باغبانی ماهر و باتجربه هستید،بهتر است برای پرورش گل و گیاه از آنهایی استفاده کنید که بسرعت رشد می کند و نگهداری از آنها آسان است.پیاز برای افرادیکه در مناطق سردسیر زندگی می کنند گزینه مناسبی است یا اگر کسانی هستند که علاقه به پرورش گل و گیاه دارند اما در خانه شان هیچ پنجره ای وجود ندارد نیز می توانند

از این گیاه استفاده کنند. جعفری نیز نیاز به نورکمی از آفتاب دارد اما به سرعت گیاه پیازرشد نمی کند. درختچه سرخ نیز درختچه ای است که براحتی رشد می کند اما مانند جعفری نیازمند زمان گذاری بیشتری نسبت به پیاز است. این گیاه نیاز به مقدار آب کافی دارد پس باید همیشه از این که این گیاه آب و رطوبت لازم را دریافت می کند

مطمئن باشید.پونه کوهی ، رزماری و آویشن هم به راحتی رشد می کنند و گیاهان خوبی برای اولین تجربه های پرورش گیاهان به حساب می آیند. در نظر داشته باشید که این گیاهان همه گیاهان مدیترانه ای هستند و در آشپزی بکار می روند پس بهتر است با شرایط طبیعی رشد کنند. اگر این گیاهان را برای پرورش انتخاب کرده اید آنها به مقدار فراوانی نور خورشید نیاز دارند.

گردآورنده:www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.