حمام علی قلی آقا از نقاط تاریخی و دیدنی اصفهان تاریخی

0

حمام علی قلی آقا خان اصفهان (موزه حمام علی قلی خان) که به موزه مردم شناسی تبدیل شده است ، در خیابان بید آبادی اصفهان در شمال زاینده رود و محله علی قلی آقا واقع می باشد. قدمت این بنا به دوره صفویه باز می گردد و دارای مسجد، بازار ، مکتب خانه ،کاروانسرا ، زور خانه ، حمام و دکان هایی است که جزئی از آن ها تخریب شده است. در این مطلب از مجله گردشگری پارسیان گشت به معرفی این اثر تاریخی زیبا می پردازیم.

حمام علی قلی آقا از نقاط تاریخی و دیدنی اصفهان تاریخی

حمام علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا در سال ۱۱۲۵ هجری قمری تاسیس شده است. بنای حمام شامل دو قسمت بزرگ و کوچک و فضای چال حوض می باشد که هر کدام از این قسمت ها به دو بخش گرم خانه و سربینه تقسیم شده است.

سوخت مخزن حمام از چوب و ذغال تشکیل می شد و حتی از دود و گرمای آن هم  برای ضدعفونی و گرم کردن سایر قسمتهای حمام استفاده می شد. در  کنار حوضچه ها سنگهایی به رنگ سفید دیده می شود که دارای برجستگی هستند و از این سنگ ها برای ماساژ استفاده می شد. از حفره ی بالایی این سنگ ها آب گرم جاری بوده است.

استفاده از این حمام برای عموم آزاد بوده و نصف روز مردان و پس از آن در نصف دیگر روز زنان از حمام استفاده می کردند. اما در بعضی از دوران اگر فرد با نفوذی حمام را اجاره می کرد ، دیگران تا اتمام زمان اجاره حمام حق استفاده از آن را نداشتند.

بر روی سقف گنبدی شکل حمام روزنه هایی وجود دارد که در آنها عدسی و شیشه های محدبی وجود دارد. این شیشه ها نور را شکسته و همانند روشنایی عمل می کردند. جالب اینجاست که این شیشه ها با اینکه داخل حمام را روشن می کنند، اما کسی از بیرون آن نمی تواند داخل حمام را ببیند.

حمام علی قلی آقا

تزئینات و مشخصات حمام علی قلی آقا خان اصفهان

ورودی این حمام یک فضای هشت ضلعی معروف به هشتی می باشد. بعد از آن دو راهرو وجود دارد که به رخت کن اتصال دارد. رخت  کن هم یک هشت ضلعی بزرگ بوده و پوشش طاق و گنبد آن بر روی هشت ستون سنگی قرار دارد. روشنایی رخت کن از نورگیر های شیشه ای (جام گاه) که در سقف وجود دارد، تامین می شود. ازاره های رختکن متشکل از کاشیکاری های هفت رنگ با بوته، گل ، برگ و طرح های اسلیمی  می باشد. در قسمت بالایی نقاشی با موضوعات مختلف مربوط به دوره قاجار وجود دارد. رختکن با راهرویی به گرمخانه متصل شده است . در طرف دیگر این راهرو سرویس بهداشتی قرار دارد . گرمخانه حمام علی قلی آقا به شکل مستطیل است و بر روی هشت ستون ساخته شده از سنگ قرار دارد.

در کف گرمخانه ، سنگهای است که زنبورک هایی در زیر دارد و از طریق آن هوای گرم به داخل زنبورک وارد می شود که کف زمین را گرم می کند. از طرف دیگر گرمخانه  از طریق پله هایی کوتاه به خزینه حمام علی قلی آقا می رسیم.

تزئینات و مشخصات حمام علی قلی آقا خان اصفهان

در دو طرف خزینه ، دو محل استحمام اختصاصی به نام « شاه نشین » وجود دارد. در جنوب گرمخانه ساختمان چهار حوض و در قسمتهای دیگر آن نیم هشتی هایی وجود دارد. تمام کف محوطه سنگ فرش شده است و ازاره دیوار های آن دارای کاشیکاری های هفت رنگ با نقشهایی مثل درخت شکوفه، درخت سرو، درخت میوه، بوته، گل و طرح اسلیمی می باشد. در حمام علی قلی آقا ، یک تابلو نقاشی با طرح مردی که با عمامه و عصا ایستاده وجود دارد که مربوط به دوره صفویه است و می گویند که تصویر خود علی قلی آقا می باشد.

 

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.