هر آنچه باید از آرنا معروف روم یعنی کولوسئوم بدانید

0

رومی ها همیشه در معماری ، و هنر پیش قدم بقیه قوم ها بوده اند . ظرافت و درایت حکومت آنها را می توان در سازه هایی که در دوران آنها ساخته شده است و تا به امروز باقی مانده شده ، تماشا کرد . یکی از بزرگترین و معروف ترین سازه های رومی ها ، کولوسئوم می باشد . این سازه زیبا و با شکوه ، ورزشگاهی بود برای انجام مسابقات ورزشی ، آمفی تئاتر ها ، و اغلب اوقات مسابقات آرنا . آرنا به مسابقاتی می گویند که در آن گلادیاتور ها با یکدیگر و یا با حیوانات وحشی به مبارزه می پرداختند ، گلادیاتوری که در مسابقات آرنا پیروز می شود ، به آزادی دست می یافت و می توانست به عنوان یک شهروند رومی به زندگی بپردازد . با ما در این قسمت از مجله گردشگری پارسیان گشت همراه باشید تا اطلاعات کافی از کلوسئوم دست پیدا کنید .

کولوسئوم

کولوسئوم

تاریخچه کولوسئوم

این ورزشگاه بیضی شکل که در بزرگترین سازه تاریخ در زمان خودش محسوب می شده است ، در سال 75 بعد از میلاد مسیح به دستور امپراطور وقت ، یعنی تیتوس فلاویوس وسپاسیانوس ساخته شد ، البته عمر امپراطور وسپاسیانوس به قدر کافی نبود تا بتواند پایان کار این ورزشگاه را ببینید . کار ساخت این آرنا در دوره حکومت تیتوس فلاویوس سابینوس وسپاسیانوس پسر امپراطور پیشین به پایان رسید . این ورزشگاه ظرفیتی در حدود هشتاد هزار نفر داشنه است . 80 درب ورودی برای این آرنا در نظر گرفته شده بود تا جمعیت در جین عبور و مرور دچار مشکل نشوند .

کولوسئوم

کاربرد آرنا

همان طور که گفتیم ، رومی ها سیاست مداران چیره دستی بودند . خیلی از سیاست های رویم ها هنوز که هنوزه مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان مثال ، سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن از جولیوس سزار ، هنوز در بسیازی از مناطق دنیا بکار می رود . یکی دیگر از سیاست های رومی ها ، راضی نگاه داشتن مردم به منظور حکومتی ابدی بود . به همین دلیل بود که رومی ها این ورزشگاه را ساختند تا مردم خود را سرگرم نگاه دارند و همیشه رضایت آنها را داشته باشند . در ابتدا تنها آمفی تئاتر ها و کنسرت های موسیقی در این ورزشگاه برگزار می شود ، اما به تدریج ، کولوسئوم تبدیل به یک آرنا شد . جای که در آن گلادیاتور ها به مبارزه با یکدیگر به منظور دست پیدا کردن به آزادی می جنگیدند . البته هر ازگاهی اعدام هایی نیز در این ورزشگاه انجام می شد .

کولوسئوم

اطلاعات آرنا

این ورزشگاه به صورت بیضی و بدون سقف ساخته شده است . قطر های این بیضی ، 188 و 156 کتر هستند . مساخت کلی این ورزشگاه نیز چیری در حدود ۲۴,۲۸۱ متر مربع است . طول دیوار های آرنا در بلندتری قسمت به  ۴۸ متر می‌رسد . میدان مسابقات ۸۷ متر طول و ۵۵ متر پهنا دارد و توسط دیوارهایی به ارتفاع ۵ متر از سکوی تماشاگران جدا شده است . جالب است بدانید که امروزه یکی از عجایب هفتگانه جدید ، کولوسئوم می باشد .

کولوسئوم

بازدید از کولوسئوم

این ورزشگاه زیبا دقیقا در مرکز شهر رم قرار دارد و تنها چند صد متر با میدان ونیزی فاصله دارد . درب های این بنا هر روزه از ساعت 8.30 باز می شوند و در ساعت 18 عصر بسته می شوند . در روز های یکشنبه رفت و امد وسایل نقلیه در این منطقه ممنوع است و تنها می توان از دوچرخه استفاده کرد . شما می توانید با پرداخت 12 یورو ، از این بنای زیبا دیدن کنید . تاریخ انقضای این بلیط ها دو روزه است .

منبع : www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.