معرفی جاذبه های نیشابور ، دومین شهر بزرگ خراسان

0

گردشگران دوست دارند بهترین نقاط را برای گردشگری پیدا کنند و دیدنی ها و جاذبه های شهرها و یا استان های مختلف را بشناسند تا بهترین انتخاب را داشته باشند . در این مقاله از مجله پارسیان گشت قصد داریم ، به معرفی نقاط دیدنی و جاذبه های نیشابور یکی از شهرهای استان خراسان رضوی بپردازیم .

آبشار گرینه از جاذبه های نیشابور

جاذبه های نیشابور

نیشابور ، دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی بعد از شهر مقدس مشهد می باشد . این شهر دارای آثار تاریخی و نقاط دیدنی منحصر به قردی است که گردشگران بسیاری را جذب خود می کنند. در ادامه به صورت مختصر هر کدام از آن ها را معرفی می کنیم .

باغرود از جاذبه های نیشابور

آرامگاه خیام از جاذبه های نیشابور

خیام ستاره شناس ، ریاضی دان و شاعر معروف ایرانی بوده ، که آرامگاهش در شهر نیشابور یکی از پر بازدید ترین دیدنی های این شهر شده است .

آرامگاه خیام در باغی مستقر می باشد که ، محل زندگی او بود . هنگامی که به داخل باغ قدم می گذارید تندیسی از خیام را می بینید و بعد از طی کردن مسافتی به محل آرامگاه وی می رسید . سازنده عمارت آرامگاه استاد « سیحون » بوده و به صورتی طراحی شده است که در برخی از فوصول شکوفه های درختان بر روی آرامگاه می ریزد . کتیبه های لوزی شکلی بر روی این عمارت قرار دارد که روی آن 20 بیت از اشعار خیام با خطی زیبا نوشته شده است.

آرامگاه خیام از جاذبه های نیشابور

باغ قدمگاه

در دامنه جنوبی کوه بینالود و در 24 کیلو متری نیشابور باغی به نام قدمگاه وجود دارد . در این باغ ، سنگ سیاهی که بر روی آن دو رد پا دیده می شود وجود دارد که می گویند این رد پاها ، رد پای امام رضا می باشد . به همین علت زائرانی که برای زیارت به مشهد سفر می کنند ، در بین مسیرشان برای دیدن این سنگ به این می روند .

قدمت این باغ به دوران صفوی بر می گردد و معماری کوشک هشت ضلعی زیبایی در داخل آن مشاهده می شود.

باغ قدمگاه  

آبشار گرینه

در 40 کیلو متری شمال شرقی نیشابور ، در روستایی به نام گرینه آبشار بسیار زیبایی به نام گرینه وجود دارد . این آبشار در قسمت شمالی روستا قرار داشته و دره رودخانه که به دو بخش شمالی و شرقی منشعب است که آبشار گرینه در قسمت شمالی آن دیده می شود . این روستا با اینکه خیلی مورد توجه گردشگران نمی باشد ، اما وجود یک رودخانه پر آب ، آبشار گرینه و باغ های سرسبز از آن منطقه ای جذاب و دیدنی ساخته است .

غار سر نی

در مسیر جاده نیشابور – قوچان و در 50 کیلو متری شمال غربی نیشابور ، در روستای درخت جوز غاری به نام سر نی وجود دارد. در این دره یک درخت چنار کهنسال با بیش از 400 سال قدمت وجود دارد که در تمام فوصول بخصوص پاییز زیبایی های خاص خودش را دارد . راه این دره در زیر یالی که به قله بینالود می رسد ، به غار سر نی بزرگترین غار آبی خراسان ختم می شود . قسمت ابتدایی این غار قابل بازدید است ، اما در ادامه راه حوضچه آبی وجود دارد که اجازه پیشروی بیشتری را نخواهد داد .

غار سر نی

باغرود از جاذبه های نیشابور

در 12 کیلو متری شمال نیشابور منطقه ای سر سبز در دره ای وجود دارد و در این دره رودخانه ای وجود دارد. به همین دلیل درختهای میوه ی زیادی در این منطقه هستند . در باغرود امکانات تفریحی بسیار زیادی مثل شنا و قایق سواری برای گردشگران وجود دارد .

رشته کوه بینالود

از معروفترین رشته کوه های استان خراسان می توان به رشته کوه بینالود با ارتفاع 3211 اشاره کرد. این کوه قله های زیادی دارد که تعدادی از آن ها شامل فلسکه و قوچگر هستند .

آبشار بار از جاذبه های نیشابور

آبشاری به نام « بار » در شهر بار و در 55 کیلو متری شمال غربی نیشابور در بین دره های رشته کوه بینالود قرار گرفته است . آبی که از دل کوه های بینالود بیرون می آید ، آبشاری به طول بیشتر از 300 متر را به وجود آورده است و در همین مسیررودخانه ای به طول 20 کیلومتر وجود دارد .

آبشار بار از جاذبه های نیشابور

در این روستا به غیر از آبشار ، باغ های میوه فراوانی وجود دارد که زیبایی بسیاری به آن بخشیده و آن را تبدیل به یکی از جاذبه های نیشابور کرده است .

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.