بررسی شناخته شده ترین جاذبه های توریستی استانبول

0

آرزوی خیلی از مردم ایران ، سفر به کشور های خارجی است که به دلیل تورم و ارزش پایین ریال نسبت به دلار ، یکی از سخت ترین آرزو ها محسوب می شود . اما یکی از کشور هایی که حتی با بودجه کم و بدون داشتن ویزا می توان از آن دیدن کرد ، ترکیه و شهر استانبول است . شما حتی می توانید به صورت زمینی و با اتوبوس نیز به این کشور بروید و از جاذبه های توریستی استانبول و سیر شهر های این کشور دیدن کنید . یکی دیگر از ویژگی های سفر به ترکیه ، تشابه فرهنگی ما به مردم ترکیه می باشد که از مهم ترین این شباهت ها می توان به دین مبین اسلام اشاره کرد . در این مقاله از مجله گردشگری پارسان گشت قصد داریم تا به معرفی جاذیه های توریستی استانبول بپردازیم .

جاذبه های توریستی استانبول

جاذبه های توریستی استانبول

ایا صوفیه

ایا صوفیه یکی از معروف ترین کلیسا های امپراطوری روم شرقی یوده است که بعد از سرنگونی این امپراطوری و در قرن 15 میلادی ، به یک مسجد تغییر کاربری دارد . معمار معروف ترکیه ای ، سینان این کلیسا را به معروف ترین مسجد در حکومت عثمانی تبدیل کرده است . ار بارزترین ویژگی های این مسجد می توان به گنبد بزرگ 56 متری آن اشاره کرد . معماری بیزانسی کلیسا با معماری اسلیمی در هم آمیخته شده اند ویکی از شاهکار های دنیای معماری را ایجاد کرده اند . امروزه این مسجد به یک موزه برای آثار اسلامی و مسیحیت تبدیل شده است .

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد

یکی از معروف ترین و زیباترین مسجد ها در تمام دنیای اسلام ، مسجد سلطان احمد می باشد . این مسجد در سال 1609 تا سال 1619 به دستور سلطان احمد اول ساخته می شود و بعد از مرگ وی نام این مسجد را سلطان احمد می گذارند . البته بیشتر مردم این مسجد را به نام مسجد آبی می شناسند چرا که در ساخت این مسجد از کاشی های آبی استفاده شده است و یک منظره زیبا را بوجد آورده است . مسجد سلطان احمد تنها مسجد ترکیه‌است که شش مناره دارد. وقتی تعداد مناره‌ها اعلام شد، عده‌ای از سلطان انتقاد کردند و وی را به علت تقلید از شش مناره مسجد الحرام در مکه سرزنش نمودند. وی با پرداخت مبلغی، مناره هفتم مسجد کعبه را ساخت تا این انتقادها را آرام کند .

قصر توپقایی

قصر توپقایی

این قصر یکی از اولین و مهم ترین کاخ هایی است که امپراطوران عثمانی برای حود ایجاد کرده بودند . در سال 1459 میلادی و به دستور سلطان فاتح اول ، این قصر ساخته شد . تا سال 1853 و تا قبل از احداث قصر دلمه باغچه این کاخ مرکز جکمرانی پادشاهان عثمانی بوده است . امروزه این قصر تبدیل به یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی استانبول شده است که سالانه 1 میلیون نفر از آن بازدید می کنند . همچنین در این قصر فیلم توپقاپی ، که یک فیلم هالیوودی است ساخته شده است که در آن دزدان دریایی قصد دزیدن یک خنجر از این قصر را دارند . ساخت این فیلم ، در شهرت جهانی این قصر نقش فراوانی داشته است .

خیابان استقلال

خیابان استقلال

معروف ترین خیابان در تمام نرکیه این خیابان است . این خیابان به خیابان شانزلیزه تریکه نیز معروف است . خیابان استقلال هیچ گاه تعطیل نمی شود و همیشه در تمام ساعات شبانه روز باز است . این خیابان با سنگ فرش های زیبا تزیین شده است ، مکانی است که در آن هنرمندان خیابانی ترکیه دور هم جمع می شوند و به اجرای نمایش های خود می پردازند .

منبع : www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.