میراث طبیعی اصفهان ،از پتانسیل های قوی در جذب گردشگر

0

« اصفهان مقصد گردشگری بین المللی » ، « شهر زیبای اصفهان » ، « شهر گردشگری اصفهان » و امثال این عناوین همواره از سوی اهالی اصفهان و مسئولین گردشگری مطرح می گردد . تمام کسانی که این عناوین را برای اصفهان به کار می برند به مناطق گردشگری آن اشاره می کنند . در این مطلب در مورد میراث طبیعی اصفهان صحبت می کنیم .

میراث طبیعی اصفهان ،از پتانسیل های قوی در جذب گردشگر

میراث طبیعی اصفهان

میراث طبیعی هر شهری مثل میراث طبیعی اصفهان ، دارای قدمت زیادی می باشد و اغلب برای اهالی آن مناطق دارای احترام زیادی است . حتی به نحوی هویت تاریخی برای آن ها به شمار می رود . وقتی از این شهر صحبت می کنیم فهرستی از محبوب ترین و مشهور ترین ها به ذهن می رسد ؛ پل خواجو ، کلیسای وانک ، سی و سه پل ، محله جلفا ، چهل ستون ، میدان نقش جهان با مساجد تاریخی ، عالی قاپو ، منار جنبان و … . که تصویری این میراث در بیشتر پوستر ها و عکس های اصفهان نمایان است . احتمال دارد کمتر کسی پیدا شود که هنگام سفر به اصفهان ، به دنبال جاذبه ها و دیدنی های دیگری همانند جاذبه های شهری یا طبیعی را بگیرد . این نادیده گرفتن امکاناتد موجود و زیر ساخت ها اشتغال زایی ، جذب گردشگران و جذب سرمایه را برای این شهر محدود می کند . در صورت توجه کافی ، شهر اصفهان می تواند علاوه بر جذب گردشگران بیشتر ، نیاز های آن ها را در حوزه های مختلف تامین کند .

گردشگری به انواع مختلف مثل تاریخی ، تفریحی ، هنری ، فرهنگ ، شهری ، دریایی ، عشایری ، روستایی ، مذهبی ، ورزشی ، سلامت ، بیابانی ، ماجرا جویانه ، کاری ، تجاری و علمی تقسیم می شود . با این که گردشگری انواع مختلفی دارد ، اصفهان در طول حیات گردشگری خود تبدیل به شهری تک منظوره شده است که فقط از منظر تاریخی مورد توجه گردشگران می باشد . این در حالی است که شهر های مختلف استان اصفهان دارای ظرفیت های گردشگری فراوان است . پتانسیل بین المللی این شهر ، از جمله این ظرفیت ها می باشد . در سال های قبل اصفهان به نام « پایتخت فرهنگی جهان اسلام » نام گذاری شد و همایش ها و برنامه های گوناگونی در این شهر برگزار شد.

میراث طبیعی اصفهان

گردشگری طبیعی اصفهان

اصفهان علاوه بر بعد تاریخی دارای ظرفیت گردشگری می باشد . این شهر جاذبه های طبیعی فراوانی دارد . گردشگری طبیعی هم انواع متنوعی مانند غار نوردی ، کوه نوردی ، بیابان گردی ، طبیعت درمانی و … دارد . از نمونه جاذبه های طبیعی اصفهان می توان به نیاسر ، آبشار های آب ملخ ، طامه و پشندگان ، چشمه ناز ونک و افوس ، آبشار و چشمه لادر ، دهکده ی تفریحی زاینده رود ، کویر ورزنه ، دشت لاله واژگون فریدون شهر اصفهان ، قنات دو طبقه مون ، قله های دالانکوه ، منطقه حفاظت شده خوانسار ، کوه صفه و چاقفا اشاره کرد . این نقاط فقط مورد های محدودی از امکانات زیر ساختی موجود در بخش طبیعی اصفهان می باشد که اصفهان می تواند با ااستفاده از آن ها گردشگران خود را افزایش دهد .

گردشگری طبیعی اصفهان

راه اندازی و گسترش گردشگری طبیعی نیاز به اقدامات ریشه ای و اساسی دارد . بکارگیری نیرو های محلی یکی از عواملی است که این بخش از گردشگری را تقویت می کند . به دلیل این که ساکنان محلی بیش از افراد دیگر برجزئیات آن تسلط دارند . امکانات رفاهی و مربوط به حمل و نقل از عوامل دیگری است که در قدم اول باید اجرا شود تا گردشگران به آسانی به نقاط مورد نظر رسیده و در آن جا اسکان یابند . دور نگه داشتن محیط از آلودگی های صوتی ، ازدحام بیش از حد و زباله می تواند عاملی برای گردشگری باشد . که مسئولین باید در نظر داشته باشند .

در رابطه با میراث طبیعی اصفهان می توان عنوان کرد که طبیعت گردی زمینه کسب درآمد با در نظر گرفتن برنامه های محافظتی و ایجاد درآمد اقتصادی برای جوامعی می باشد که در مناطق روستایی زندگی می کنند . مدیران منطقه های حفاظت شده با چالش کنترل و به حداقل رساندن تاثیرات گردشگری طبیهی رو به رو می باشند . به همین دلیل باید برای گسترش طبیعت گردی به عنوان یک اقتصاد سازگار با اقتصاد منطقه برنامه ریزی کنند و در نهایت این برنامه ریزی توسط کارشناسان گردشگری حیاتی و بحرانی ارزیابی شود .

 

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.