معرفی کامل کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو

0

یکی از کشور هایی که در حال حاضر جزو بهترین مقصد ها برای ایرانی ها محسوب می شود ، کشور روسیه است . از آنجایی که روابط دو کشور در بهترین حالت قرار دارد ، ویزای روسیه برای ایرانی ها به راحتی صادر می شود . روسیه دارای جاذبه های گردشگری فروانی است که مهم ترین آنها در پایتخت این کشور ، یعنی مسکو قرار دارند . یکی از نماد های کشور روسیه و مهم ترین جاذیه توریستی این کشور ، کلیسای جامع سنت باسیل می باشد که به کلیسای بستنی قیفی نیز معروف است . معماری فوق العده زیبا و منحصر به فرد این کلیسای جامع سنت باسیل باعث شده است که سالانه 5 میلیون نفر از این کلیسا دیدن کنند . در این قسمت از مجله گردشگری پارسیان گشت  به معرفی کامل کلیسای جامع سنت باسیل می پردازیم .

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل

تاریخچه کلیسای جامع سنت باسیل

این کلیسای باشکوه به دستور ایوان مخوف در سال 1552 ساخته شد . ایوان مخوف این کلیسا را به خاطر گرامی داشت پیروزی بر تارتار ها و فتح درژ کازان ساخته است . اسم این کلیسا ار روی واسیلی مقدس گرفته شده است ، کسی که با پشیگویی آتش سوری مسکو ، احترام زیادی نزد ایوان مخوف کسب کرده بود . واسیلی در همین کلیسا دفن شده است . در روایتی آمده است که ایوان مخفوف بعد از اینکه این بنا ساخته شد ، چشمان او را از کاسه درآورد تا دیگر نتواند بنایی به این شکوه و عظمت بسازد . تا سال 1600 این کلیسا بلندترین بنا در تمام روسیه محسوب می شد و در دوران استالین این کلیسا تا مرز نابودی نیز پیشرفت بود . استالین به خاطر اینکه سربازانش نتواسنته بودن به سرعت میدان سرخ را تخلیه کنند عصبی شده بود و می خواست که این کلیسا را نابود کند تا دیگر باعث ایجاد مزاحمت در مانور های نظامی نشود . اما یک معمار که بیش از اندازه برای این کلیسا احترام قائل می شد به نام بارانوفسکی بر روی پله های این کلیسا ایستاد و تهدید کرد که اگر استالین این کار را بکند گلوی خود را خواهید برید . استالین از کار خود منصرف شد ولی معمار بدبخت را به 15 سال حبس محکوم کرد .

کلیسای جامع سنت باسیل

جاذبه های این کلیسا

این کلیسا در میدان سرخ قرار دارد و درست در مقابل کاخ های کرملین ساخته شده است . این کلیسا زیباترین کلیسا در تمام دنیا محسوب می شود . اگر خوب دقت کنید ، شباهت هایی بین این کلیسا و مسجد نیز پیدا می کنید . ایوان مخوف مسجد کارازان کل شریف را که تحت اختیار تارتار ها بوده است تسخیر می کند و از معمار می خواهد تا بنایی شبیه به مسجد بسازد . این کلیسا دارای 8 گنبد می باشد که نشانگر 8 حمله به تارتار ها و فتج دژ کارزان می باشد . یکی از سیاست مداران آلمانی در وصف این کلیسا اینگونه می گوید : ” پولک‌های یک ماهی قرمز، پوست براق یک مار، صورتی و لاجوردی گردن یک کبوتر و رنگ‌های متغیر یک آفتاب‌پرست را می‌توان در این کلیسا دید ، مردانی که برای پرستش خدا به یک جعبه شیرینی می‌روند . ” مجسمه برنزی «دیمیتری پوسْخارسْکی» (Dmitry Pozharsky) و «کوزما مینین» (Kuzma Minin) ، از رهبرانی که در مقابل یورش لهستانی ها ایستادگی کردن نیز در باغ های این کلیسا قرار دارد .

کلیسای جامع سنت باسیل

بازدید از کلیسای چامع سنت باسیل

برای اینکه بتوانید از این کلیسای زیبا دیدن کنید ، می توانید همه روزه به غیر از سه شنبه ها و اولین دوشنبه هر ماه بلیط تهیه کنید و وارد کلیسا بشوید . گیت های این کلیسا از ساعت 8.30 باز می شوند و در ساعا 19.30 بسته می شوند . هزینه ورودی برای افراد بالغ 30 یورو و برای کودکان 15 یورو می باشد ، البته کودکان زیر 6 سال رایگان می توانند وارد این کلیسا بشوند .

منبع : www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.