40 عکس جنگل ابر شاهرود و ویژگی ها

0

جنگل ابر شاهرود یکی از زیباترین جنگل های جهان و از مناطق دیدنی استان سمنان است که سالانه مسافران زیادی از آن دیدن می کنند. در این منطقه رشته کوه البرز به حداقل عرض خود رسیده است. ابرهاى گرفتار در این منطقه از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازیر شده و بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب با سرد شدن هوا ابرها به حدی پایین می‌آیند که شما گمان می کنید روی ابرها قرار دارید و گویی جنگل پر از ابر است. به همین دلیل به این جنگل زیبا، جنگل ابر می گویند. در این بخش عکسهای جنگل ابر شاهرود را به همراه مشخصات آن تقدیم می کنیم.

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود

به گزارش پارسیان گشت جنگل ابر شاهرود در ۴۵ کیلومترى شمال شهر شاهرود در استان سمنان قرار دارد. بیش از ۲۰۰ هکتار با گونه هایی از بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز و تعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه‌های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی و … پر شده است.

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود ۱۱۴ اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. در جلسه شورای عالی محیط زیست در ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۳ جنگل ابر شاهرود منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت.

جنگل ابر شاهرود

این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌ های سرسبز شمال کشور قرار دارد. برای رسیدن به جنگل ابر بعد از رسیدن به شهر شاهرود باید به سمت شهر زیبای بسطام در ۴ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود بروید. بعد از 18 کیلومتر به قلعه‌نو خرقان می رسید و در نزدیکی آن جنگل ابر شاهرود را خواهید دید. این جنگل در مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قرار دارد.

جنگل ابر شاهرود

مشهورترین درخت موجود در جنگل ابر، اورس است. درختى با ریشه‌ هاى بلند که روى زمین مى‌ خزد.

از گونه‌ های جانوری این منطقه می‌ توان خرس قهوه‌ ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام‌ برد.

جنگل ابر شاهرود

اهمیت جنگل ابر شاهرود

1- جنگل ابر شاهرود ، قسمتی از جنگل های باستانی هیرکانی بوده و گیاهانی دارویی خاصی در آن وجود دارد.

2- جنگل ابر شاهرود از قدیمی ترین و زیبا ترین جنگل های ایران با گونه های گیاهی و جانوری نادر است و گونه های مختلف گیاهی مانند سرخدار که بیش از ۴ هزار سال قدمت دارد، در آن موجود است.

3- این جنگل زیبا تنها جنگل ایران است که بیش از ۳ میلیون سال قدمت دارد.

جنگل ابر شاهرود

اطلاعات دیگر درباره جنگل ابر شاهرود

به گزارش پارسیان گشت ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها در جنگل ابر وجود دارد.

جنگل ابر شاهرود

مسیر جنگل پر از درختان زالزالک، تمشک و توت فرنگی است. اگر کمی در جنگل قدم بزنید به تپه‌ای می رسید که قلعه «ماران»، ۳۰۰۰ سال روی آن جا خوش کرده است.

در جنگل ابر شاهرود حیوانات وحشی مانند گراز و خرس هم زندگی می‌کنند پس شب‌ها حتما آتش روشن کنید و در زمان ترک آن مکان، به طور کامل آتش را خاموش کنید.

جنگل ابر شاهرود

عکسهای جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود جنگل ابر شاهرود جنگل ابر شاهرود جنگل ابر جنگل ابر جنگل ابر جنگل ابر جنگل ابر جنگل ابر جنگل ابر جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود عکسهای جنگل ابر شاهرود

امیدواریم از تصاویری که در این بخش از سایت پارسیان گشت تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.