10 مورد از بزرگترین دریاچه های جهان با عکس

0

در جهان دریاچه های زیادی با مساحت ها و مشخصات مختلف وجود دارد. ولی خیلی از آنها بیش از بقیه وسعت دارند. مثل دریاچه خزر ایران با 371000 کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه جهان شناخته شده است. در این بخش 10 مورد از بزرگترین دریاچه های جهان را با تصاویر به شما معرفی می کنیم.

بزرگترین دریاچه های جهان

اگر دوست دارید بدانید بزرگترین دریاچه های جهان کدامند و چند کیلومتر مربع وسعت دارند این بخش از پارسیان گشت را مطالعه کنید :

۱. دریای خزر، ایران، قزاقستان، ترکمنستان، روسیه و آذربایجان

مساحت : ۳۷۱،۰۰۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان و بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی دنیا است. این دریاچه وسیع دارای ۷۸،۲۰۰ کیلومتر مکعب آب است. طول آن برابر با ۱۱۹۹ کیلومتر و متوسط عمق آن برابر با ۲۱۱ متر می باشد. همچنین دریای خزر از نظر عمق، سومین دریاچه عمیق دنیا است.

۲. دریاچه سوپریور، ایالات متحده، کانادا

مساحت : ۸۲،۴۱۴ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

علت ایجاد دریاچه سوپریور ، حرکت‌های یخچال‌های طبیعی است. دریاچه سوپریور بزرگترین دریاچه آب‌های شیرین دنیا و سومین دریاچه بزرگ دنیا از لحاظ حجم است. طول این دریاچه ۵۶۳ کیلومتر، پهنای آن ۲۵۷ کیلومتر و حداکثر عمق آن ۴۰۶ متر است. اصلی‌ترین جریان‌های خارجی از این دریاچه رود سن ماریز و سو لاکس هستند.

۳. دریاچه ویکتوریا، کنیا، اوگاندا و تانزانیا

مساحت : ۶۹،۴۸۵ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

یکی دیگر از بزرگترین دریاچه های جهان ، دریاچه ویکتوریا است که به نام ملکه ویکتوریا نام‌گذاری شده است. همچنین باید بدانید که این دریاچه بزرگترین دریاچه افریقا، دومین دریاچه بزرگ آب شیرین دنیا و بزرگترین دریاچه گرمسیری دنیا است. متوسط عمق آن ۴۴ متر و عمیق ترین عمق آن ۸۴ متر است.

۴. دریاچه هیوران، کانادا و ایالات متحده

مساحت : ۵۹،۵۹۶ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

دریاچه هیوران یکی از دریاچه‌های بزرگ امریکای شمالی در منطقه‌ای بین میشیگان در ایالات متحده و اونتاریو در کانادا است و سومین دریاچه بزرگ آب شیرین در دنیا و چهارمین دریاچه بزرگ در بین تمام دریاچه‌های دنیا شناخته شده است. طول دریاچه هیوران ۳۳۱ کیلومتر و متوسط عمق آن ۵۹ متر است. بیشترین عمق این دریاچه هم ۲۲۹ متر اعلام شده است. بزرگترین جزیره دریایی به نام جزیره منیتولین در آن واقع شده است.

۵. دریاچه میشیگان، ایالات متحده امریکا

مساحت : ۵۸،۰۱۶ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

به گزارش پارسیان گشت دریاچه میشیگان یکی دیگر از بزرگترین دریاچه های جهان است که بطور کامل تنها درون یک کشور قرار دارد. طول آن ۴۹۴ کیلومتر، پهنای آن ۱۹۰ کیلومتر و متوسط عمق دریاچه ۸۵ متر است و عمیق‌ترین نقطه آن در عمق ۲۸۲ متری قرار گرفته است.

۶. دریاچه تانگانیکا، تانزانیا، کنگو

مساحت : ۳۲،۸۹۳ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

دریاچه تانگانیکا دارای طول ۶۷۷ کیلومتری و پهنای ۵۰ کیلومتر است. این دریاچه دومین دریاچه عمیق دنیا و بزرگترین دریاچه دنیا از نظر حجم در سال ۲۰۱۷ است. طبق اطلاعات بدست آمده متوسط عمق آن ۵۷۰ متر و عمیق ترین نقطه آن ۱۴۷۰ متر است. رودهای روزیزی، کالامبو و مالاگاراسی وارد این دریاچه می‌شوند. وسعت حوضه این دریاچه تا بوروندی، تانزانیا، زامبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو کشیده شده است.

۷. دریاچه بایکال، روسیه

مساحت : ۳۱،۵۰۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

بزرگترین دریاچه آب شیرین غیرمنجمد دنیا دریاچه بایکال نام دارد. این دریاچه بخاطر حرکت گسل‌های یک ناحیه کافتی ایجاد شده و به آن دریاچه کافتی هم می گویند. این دریاچه بین جمهوری بوریاتیا و استان ایرکوتسک در روسیه قرار دارد. متوسط عمق آن ۷۴۴.۴ متر و عمیق‌ترین نقطه ۱۶۴۲ متر است. این دریاچه قدمتی ۲۵ میلیون ساله داشته و دریاچه طبیعت هم نامیده می شود.

۸. دریاچه گریت بر، کانادا

مساحت : ۳۱،۰۸۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

دریاچه گریت بر، دارای طول ۳۲۰ و پهنای ۱۷۵ کیلومتر بوده و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب مدار شمالگان در قلمروهای شمال غرب کانادا قرار دارد. دریاچه گریت بر، چهارمین دریاچه بزرگ امریکای شمالی است و مجموع ۲۶ جزیره با مساحت ۷۵۹.۳ کیلومتر مربع را در بر میگیرد. این دریاچه در ارتفاع ۱۸۶ متری بالاتر از سطح دریا قرار داشته و عمیق‌ترین نقطه آن ۴۴۶ کیلومتر است.

۹. دریاچه مالاوی، تانزانیا، موزامبیک، مالاوی

مساحت : ۳۰،۰۴۴ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

دریاچه مالاوی یکی دیگر از بزرگترین دریاچه های جهان است که در موزامبیک به نام Lago Niassa و در تانزانیا به نام Lake Nyasa شناخته می‌شود. طول آن ۵۷۹ کیلومتر و عمق متوسط آن ۲۹۲ متر است. رودهای اصلی ورودی و خروجی این دریاچه رودخانه روهوهو و رود شایر هستند. این دریاچه در ارتفاع ۵۰۰ متری بالای سطح دریا قرار گرفتهو دارای ۱۰۰۰ گونه سیکلید است.

۱۰. دریاچه گریت اسلیو، کانادا

مساحت : ۲۸،۳۹۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه های جهان
بزرگترین دریاچه های جهان

دریاچه گریت اسلیو در ارتفاع سطح ۱۵۶ متری قرار داشته و مساحت آن ۲۸،۳۹۰ کیلومتر مربع است. درازای آن ۴۸۰ کیلومتر و پهنای آن ۱۹ تا ۱۰۹ کیلومتر می باشد. این دریاچه عمیق ترین دریاچه در امریکای شمالی است و عمق آن به ۶۱۴ متر می‌رسد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت پارسیان گشت تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.