معرفی 7 مورد از جاهای دیدنی تبریز با تصاویر

0

تبریز یکی از زیباترین و معروف ترین شهرهای دیدنی ایران است که مکان های دیدنی و صنایع دستی زیادی داشته و سالانه مسافران زیادی به آنجا می روند. یکی از معروف ترین صنایع دستی های تبریز تابلو فرش آن است. در این بخش برخی از معروف ترین جاهای دیدنی تبریز را به شما معرفی می کنیم تا بهتر با این شهر توریستی آشنا شوید.

جاهای دیدنی تبریز

با برخی از جاهای دیدنی تبریز در این بخش از مجله گردشگری پارسیان گشت آشنا شوید و سعی کنید اگر به تبریز مسافرت کردید حتما از این مکان ها دیدن کنید.

1- مسجد کبود تبریز

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

مسجد کبود تبریز یکی از مکان های دیدنی تبریز است که به مسجد جهانشاه هم شهرت دارد. کاشی کاری های فیروزه ای رنگ این مسجد آن را به فیروزه اسلام هم مشهور کرده است. مسجد کبود تنها بنای به جای مانده از دورە‌ فرمانروایی قراقویونلوها میباشد. یکی از مهمترین ویژگی های مسجد کبود تبریز کاشی‌کاری معرق و تلفیق آجر و کاشی و اجرای نقوش پرکار در آنجاست. این مسجد در خیابان امام خمینی تبریز ، روبروی کوچه صدر قرار دارد.

2- خانه مشروطه تبریز

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

خانه مشروطه تبریز محل تصمیم گیری سران مشروطه بوده و یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می آید. مهمترین چهره‌های مشروطه از جمله ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی و حاجی میرزا آقافرشی در این مکان برای جلسه جمع می‌شدند و اسناد دوره مشروطه در آن نگهداری می شود. خانه مشروطه تبریز از سنگ، آجر و خشت و پر از آیینه کاری و گچبری ساخته شده و در محله راسته کوچه در غرب بازار تبریز و روبروی مسجد جامع قرار دارد.

3- تله کابین کوه عون ابن علی

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

تله کابین کوه عون یا عینالی طولانی ترین تله کابین کشور است و سوار شدن بر آن یک روز به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان می آورد. در ایستگاه دوم تله کابین، کافه ها و رستوران های مجموعه قرار دارند. منطقه پرورش شترمرغ و آبشار مصنوعی از جاهای دیدنی این قسمت است. این تله کابین روی کوه عون بن علی بقعه‌ای منسوب به دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) قرار دارد.

4- موزه شهرداری تبریز

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

میدان ساعت تبریز ، یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز است که میتوانید در اطرافش بنشینید و اگر دوست داشتید از موزه اش هم دیدن کنید. میدان شهرداری یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری تبریز معروف به ساختمان ساعت قرار دارد. کاخ شهرداری ساعتی به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، صدا می دهد. نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است و شبیه ساختمان‌های آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم است. این مکان در تقاطع خیابان‌های ارتش جنوبی و امام خمینی واقع شده است.

5- بازار تبریز

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

بازار تبریز بزرگترین بازار مسقف جهان بوده و دارای حجره ها، سراها و تیمچه های زیادی می باشد.  بازار بلورفروشان، شیشه گران و کفش دوزان از جمله جاهای دیدنی بازار است. قشنگ ترین قسمت بازار، تیمچه مظفریه است که دارای سقف بلند و پنجره های کوچک و بزرگ رنگی میباشد. این بازار در خیابان جمهوری قرار دارد.

6- موزه قاجار تبریز

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

موزه قاجار تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است که پیش از این خانه امیرنظام گروسی، از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه بوده و مربوط به دوره قاجار است.

این موزه از بخش های مختلفی تشکیل شده است :

 • یک تالار آن مخصوص پول و سکه‌های دوره قاجار است
 • تالاری دیگر مختص ظرف و ظروف
 • تالاری برای کاشی های رنگارنگ
 • تالاری برای تفنگ و اسلحه و تالاری برای ساز
 • تالارهایی هم برای وسایل دیگر.

موزه‌ قاجار  تبریزدر یکی از محله‌های قدیمی تبریز به نام ششگلان ، سمت راست خیابان ثقه الاسلام، در خیابان فرعی شهریار و در کنار بیمارستان کودکان واقع شده است.

7- باغ ائل گلی

جاهای دیدنی تبریز
جاهای دیدنی تبریز

باغ ائل گلی یا استخر شاه یکی از شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی تبریز  مخصوصا در شب است. باغ ائل گلی کاخی است که وسط استخری بزرگ قرار گرفته و به شکل جزیره درآمده است. ساخت اولیه استخر به دوران آقا قویونلوها برمی‌گردد و در دوره های بعد کم کم تکمیل شد. باغ ائل گلی در جنوب شرقی شهر قرار گرفته و ۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

مهمترین جاهای دیدنی تبریز

ـ روستای کندوان

ـ ائل گلی، شاه ‌گلی تبریز

ـ موزه آذربایجان تبریز

ـ کاخ شهرداری تبریز – موزه شهرداری تبریز

ـ موزه تاریخ طبیعی تبریز

ـ موزه قاجار تبریز

ـ سایت موزه عصر آهن تبریز

ـ موزه سفال تبریز، خانه سفال تبریز

ـ موزه شهریار تبریز

ـ موزه سنجش تبریز

ـ موزه قرآن و کتابت تبریز

ـ خانه مشروطه تبریز

ـ بازار تبریز

ـ مقبره الشعرا تبریز، آرامگاه شعرای تبریز

ـ ارگ تبریز – مسجد علیشاه

ـ باغ گلستان تبریز

ـ تالاب قوری گل

ـ ارتفاعات سلطان داغی

ـ ارتفاعات سهند

ـ جزیره اسلامی یا جزیره شاهی تبریز

ـ کلیساهای تبریز

 • کلیسای ارامنه تبریز
 • کلیسای سرکیس مقدس تبریز
 • کلیسای شوغا گات مقدس تبریز
 • کلیسای مریم مقدس تبریز
 • کلیسای پروتستان ها تبریز
 • کلیسای کاتولیک تبریز
 • کلیسای آدونتیست تبریز

ـ مسجد جامع تبریز

ـ مسجد حاج صفرعلی تبریز

ـ مسجد کبود تبریز

امیدواریم از  اطلاعاتی که در این بخش از سایت پارسیان گشت درباره جاهای دیدنی تبریز تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید. اگر به شهر تبریز رفتید سعی کنید حتما از این مکان های زیبا دیدن کنید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.