معرفی موزه ملی ایران باستان با تصاویر

0

موزه ملی ایران باستان اولین موزه رسمی ایران است که وسایل قدیمی و زیبای زیادی در آن نگهداری می شود. این موزه داری دو بخش «ایران باستان» و «دوران اسلامی» است. برای اولین بار پیشنهاد ساختن موزه توسط مرحوم مرتضی قلی هدایت ملقب به «صنیع الدوله» عنوان گردید. بالاخره اولین موزه رسمی ایران در سال ۱۲۹۵ خورشیدی به نام «موزه ملی یا موزه معارف»، در یکی از اتاق‌های بزرگ وزارت معارف تشکیل شد. در این بخش درباره موزه ملی ایران اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

موزه ملی ایران باستان

موزه ملی ایران یا موزه ایران باستان دارای ۲۷۰ قلم شی مفرغی، سفالی، شیشه‌ای، سکه، سلاح‌های قدیمی، مهر، اشیای چوبی، مرقعات، کتاب و منسوجات بود. همه این وسایل با کمک کارمندان اداره عتیقات جمع‌آوری شده اند. تعدادی از آنها هم توسط مردم اهدا شده است. در ۱۳۰۴ خورشیدی اشیای این موزه به تالار آیینه عمارت مسعودیه منتقل شد.

موزه ایران باستان در ابتدای خیابان ۳۰ تیر، در بخش غربی میدان مشق تهران در خیابان سی تیر قرار دارد و شما میتوانید با خرید بلیط از انجا دیدن کنید.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

به گزارش پارسیان گشت ، کار ساخت موزه ایران باستان در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ ه.ش. به دستور رضا شاه شروع شد. بنای موزه با الهام از طاق کسری طراحی گردیده است. طاق کسری مشهورترین کاخ شهر تیسفون پایتخت دولت ساسانی است که ایوان آن ۳۵ متر بلندی و ۵۰ متر پهنا و ۲۵ متر عمق دارد. اجرای این طرح بر عهده دو معمار ایرانی به نام‌های «عباسعلی معمار» و «استاد مرادعلی تبریزی» بوده است.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

موزه ملی ایران شامل دو ساختمان مجزا به نامهای موزه ایران باستان (تاریخ تاسیس 1316 هجری شمسی) و موزه دوره اسلامی (تاریخ تاسیس 1375 هجری شمسی) است.

این موزه 13 بخش مختلف شامل بخشهای پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، مرمت، بخش کتیبه ها، کتابخانه و مرکز اسناد، پژوهشی تاریخ هنر ایران، پژوهشی تاریخ تمدن ملل، عکاسی، روابط عمومی و روابط بین الملل و پایگاه اطلاع رسانی و حفاظت فیزیکی را دارا می باشد.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

وسعت موزه ملی ایران حدود 20هزار متر مربع با ایوان بلند قرمز رنگ است. مهندس طراح موزه ایران باستان فرانسوی است. در سال 1314 ساختمان آن آغاز ودر سال1316 به اتمام رسید.

موزه ملی ایران باستان

این موزه بیش از 300000 شی  با ارزش دارد.

در طبقه همکف موزه ایران باستان، سفالینه ها و اشیا نفیسیمتعلق به ادوار مختلف تاریخ از دوره معاصر تاهزاره هشتم قبل از میلاد مسیح به نمایش گذاشته شده است.

موزه ملی ایران باستان

قدیمی ترین ابراز و آثار فرهنگی بدست آمده از گروه های انسانی این دوره در ایران، مربوط به حدود 250000 تا 1000000 سال پیش است که از مناطق کشف رود خراسان، گنچ پرگیلان، هلیلان لرستان، ماهی دشت کرمانشاه و… بدست آمده است.

موزه ملی ایران باستان
موزه ملی ایران باستان

قدیمی ترین آثاری که در آن تفکرات مذهبی و معنوی انسان پیش از تاریخ جلوه گر است، پیکرک های انسانی و حیوانی کشف شده از تپه ی سراب در شرق کرمانشاه در سال 1339 است.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

ظروف سفالی قرمز به دست آمده از چشمه علی و اسماعیل آباد نیز جزو اولین و قدیمی ترین آثاری است که بازدیدکنندگان در موزه ی ایران باستان با آن مواجه می شوند و قدمت آن متعلق به هزاره ی پنجم پیش از میلاد است.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

در طبقه ی دوم موزه ی ایران باستان، گنجینه ی نفایس دوران پیش از تاریخ قرار دارد که در بر گیرنده ی آثار منحصر به فردی چون جام طلای مارلیک، جام طلای حسنلو، جام خشایار شاه، ریتون طلای همدان، الواح زرین و سیمین از کاخ آپادانای تخت جمشید، زیور آلات مکشوفه از زیویه ی کردستان و … است.

موزه ملی ایران باستان
موزه ملی ایران باستان
موزه ملی ایران باستان
موزه ملی ایران باستان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت پارسیان گشت درباره موزه ملی ایران باستان تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.