با 13 مورد از جاهای دیدنی قم آشنا شوید

0
شهر قم یکی از شهرهای توریستی ایران است که سالانه مسافران زیادی حتی از کشورهای خارجی برای زیارت حرم حضرت معصومه به آنجا می روند. ولی همه شهر قم را فقط با حرم میشناسند. در صورتی که شهر قم جاهای دیدنی زیادی دارد که شما میتوانید در کنار زیارت از آنها هم دیدن کنید. در این بخش 13 مورد از جاهای دیدنی قم را به شما معرفی می کنیم.
جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

جاهای دیدنی قم

درست است که قم جنگل های سر سبز و دریاچه و رود ندارد، ولی جاهای دیدنی و تاریخی زیادی دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. با جاهای دیدنی قم در این بخش از سایت پارسیان گشت آشنا شوید.

دره ریواس‌ها و  پلنگ دره

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

یکی از مکان های دیدنی قم منطقه پلنگ دره است که با مساحتی معادل ۳۱ هزار و ۷۳۵ هکتار در جنوب غربی و پنجاه کیلومتری شهرستان قم قرار دارد. در ناحیه شمالی پلنگ دره، منطقه سلفچگان، در ناحیه شرقی آن رودخانه قمرود و در ناحیه غربی آن چند روستای کوچک وجود دارد. این مکان زیبا، سرسبز و خوش آب و هوا است که شما میتوانید در آن از طبیعت لذت ببرید.

جاذبه‌های نمکین

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

یکی دیگر از جاهای دیدنی قم حوض سلطان است. تالابی در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران. این دریاچه که به دریاچه ساوه قم و دریاچه شاهی هم معروف است دارای مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع است. به گزارش پارسیان گشت حوض سلطان یکی از پنج تالاب قم است که سفیدی‌اش در چشم بیننده آنچنان بی‌انتها به نظر می‌رسد که گاهی چشم را می‌زند.

زیبایی‌های تاریخی در روستاهای قم

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

دهستان قاهان در خلجستان یکی دیگر از جاهای دیدنی قم است که دارای دو دره می باشد. یکی دره کهندان در روستان ونان و دره دیگر که از آغلک شروع و بعد از روستای زیبای بنابر و روستاهای جمیزقان، قاهان و نویس به کاسوا و انجیله ختم می‌شود. وجود باغ‌های زیبا، مجموعه گلخانه کوثر، کوه‌های مرتفع، آب شیرین و … از مهمترین ویژگی های این بخش است. غار وشنوه در ۶۰ کیلومتری قم در کوه اردهال چهار غار و غار کهک در ۳۰ کیلومتری جنوب قم از جاذبه های گردشگری شهر قم هستند.

روستای فردو

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

روستای فردو در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی کهک و ۴۷ کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد. نام روستای فردو برگرفته از کلمه فردوس به معنای بهشت است. آبشار زیبای در دامنه‌های کوه برف از زیبایی های این بخش هستند. این روستای ناشناخته در سال ۲۰۰۹ به شهرتی جهانی دست یافت.

مسجد مقدس جمکران

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

یکی دیگر از جاهای دیدنی قم مسجد جمکران است که اکثر مسافران بعد از زیارت حرم به آنجا می روند. مسجد مقدس جمکران، دومین جاذبه ی مذهبی بعد از حرم در شهر قم است در فاصله ی ۶ کیلومتری از شهر قرار دارد.

مقابر گنبد سبز

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

«باغ گنبد سبز» سه اثر تاریخی است که در محله ای به نام دروازه ی کاشان قرار گرفته و قدمت آن ها به قرن هشتم هجری قمری بازمی گردد. گنبدهای آن به گنبدهای دروازه کاشان شهرت یابد.

مسجد جامع قم

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

مسجد جامع قم در مرکز این شهر و در خیابان آذر، محله ی مسجد جامع و در نزدیکی دروازه ری واقع شده است و دیدن آن خالی از لطف نیست.

کوه خضر نبی (ع)

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

کوه خضر نبی (ع) یکی دیگر از مکان های مذهبی و دیدنی قم است که در فاصله ی ۶ کیلومتری از مرکز شهر قم قرار دارد.

خانه یزدان پناه (موزه صنایع دستی)

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

خانه ی یزدان پناه، یکی دیگر از عمارات تاریخی در شهرستان قم است . قدمت آن به اواخر حکومت قاجاریان و اوایل حکومت پهلوی اول بازمی گردد. مساحت این عمارت تاریخی بیش از هزار متر مربع است که هم اکنون به عنوان موزه ی صنایع دستی استان قم، فعالیت می کند.

خانه ملا صدرا

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

«خانه ی ملاصدرا»، یکی از عمارات تاریخی در استان قم است که در روستای کهک و در فاصله ی کمی از شهر قم قرار گرفته است. این بنا سکونتگاه یکی از علما و حاکمان بزرگ اسلامی و بنیانگذار حکمت متعالیه به نام «محمد بن ابراهیم یحی شیرازی» است که به «ملاصدرا»، شهرت دارد.

بازار قدیمی قم

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

یکی دیگر از جاهای دیدنی قم بازار قدیمی آن است. قدمت این بازار به حدود ۴۰۰ سال قبل بر میگردد. بازار قم در مرکز شهر واقع شده و دارای سراهایی است که می توان آن ها را یک نوع مجتمع تجاری فاقد سقف یا همان سراهای فضای باز معماری درنظر گرفت.

کاروانسرای دیر گچین قم

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

کاروانسرای دیر گچین قم قدمتی حدود ۱۵۷۰ سال دارد و لقب مادر کاروانسراهای ایران را به خود اختصاص داده است.

خانه حاج علی خان زند (ساختمان شماره دو اداره میراث فرهنگی)

جاهای دیدنی قم
جاهای دیدنی قم

«خانه ی حاج علی خان زند» یکی از مکانهای تاریخی شهر قم است که مربوط به اواخر دوران حکومت قاجاریان بوده و دارای قدمتی بالغ بر ۱۳۰ سال است. این عمارت از سه بخش شاه نشین تابستانی با بادگیر منفرد، شاه نشین زمستانی و بخش خدمتکاران تشکیل شده است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از پارسیان گشت تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.