10 مورد از جاهای دیدنی کرمان با عکس

0

استان کرمان با مساحتی حدود ۱۸۳٫۱۹۳ در جنوب‌شرقی ایران بزرگترین استان کشور است. جاهای دیدنی کرمان حدودا ۷ هزار مکان هستند که ۷۰۰ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی ثبت شده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان ارگ راین است که دومین بنای خشتی عظیم در دنیا می باشد. در این بخش برخی از جاهای دیدنی استان کرمان را به شما معرفی می کنیم.

جاهای دیدنی کرمان

در این بخش از سایت پارسیان گشت با جاهای دیدنی کرمان آشنا شوید و سعی کنید اگر به این استان رفتید از این مکان های زیبا هم دیدن کنید.

1- گنبد جبلیه

جاهای دیدنی کرمان با عکس
جاهای دیدنی کرمان با عکس

گنبد جبلیه یکی از جاهای دیدنی کرمان مربوط به دوران ساسانی است. این گنبد تنها بنای سنگی موجود در کرمان است. این مکان تاریخی در شرق شهر کرمان و نزدیکی پارک پردیسان کرمان قرار دارد و داخل آن موزه هم هست.

2- ارگ بم

جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

ارگ بم بنایی خشتی و یکی از زیباترین مکان های تاریخی ایران بود که بخش زیادی از آن در زلزله سال ۱۳۸۲ تخریب شد. این بنا اکنون در حال بازسازی است و هنوز هم زیبایی های خاص خود را دارد.

3- ارگ راین

جاهای دیدنی کرمان با عکس
جاهای دیدنی کرمان با عکس

ارگ راین یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان و دومین بنای خشتی عظیم در دنیا است که در جنوب غربی شهر راین قرار دارد و سالانه مسافران ایرانی و خارجی از آن دیدن می کنند.

4- مجموعه گنجعلی‌خان

جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

مجموعه گنجعلی‌خان کرمان از عهد صفوی به یادگار مانده و به همت گنجعلی خان یکی از حاکمین در دوران شاه عباس صفوی بود، ساخته شد. مجموعه گنجعلی‌خان کرمان، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۴۷ ثبت ملی شده است. بازار گنجعلی‌خان این مجموعه، دارای معماری دیدنی و جذابی است که همه را مجذوب خود می کند. حمام مجموعه گنجعلی‌خان اکنون به موزه مردم‌شناسی کرمان تبدیل شده  است. آب‌انبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلی‌خان از دیگر بخش های این مجموعه هستند.

5- حمام وکیل

جاهای دیدنی کرمان با عکس
جاهای دیدنی کرمان با عکس

حمام وکیل کرمان از معماری زندیه-قاجاریه به جای مانده و دارای دو بخش رختکن و گرمخانه است. بنای حمام وکیل در سال ۱۲۸۰ ساخته و در سال ۱۳۶۹ بازسازی شد. حمام وکیل کرمان اکنون به چایخانه سنتی تبدیل شده و سالانه مسافران زیادی به آنجا می روند.

6- جنگل پردیسان قائم

جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

جنگل پردیسان قائم کرمان در کوه‌های صاحب الزمان این شهر قرار دارد. درختان جنگل تماما دست‌کاشت بوده و از این نظر در ایران عنوان بزرگترین جنگل را دارد. این جنگل چشم انداز زیبایی دارد و دیدن آن خالی از لطف نیست.

7- باغ فتح آباد

جاهای دیدنی کرمان با عکس
جاهای دیدنی کرمان با عکس

باغ فتح آباد  یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که در روستای اختیار آباد (۲۵ کیلومتری کرمان) قرار دارد و متعلق به دوره قاجار است. از وسط این باغ آب قنات عبور می‌کند و عمارت‌های چهار فصل، عمارت مرکزی و برج و باروی از بخش های مختلف آن هستند.

8- کتابخانه ملی کرمان

جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

کتابخانه ملی کرمان متعلق به دوره پهلوی اول است و در خیابان شهید رجایی، خیابان خورشید قرار دارد. این اثر که در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۷۸ ثبت ملی شده است. کتابخانه ملی دارای ساختمان زیبای یک طبقه‌ای با نمای آجری است.

9- موزه هنرهای معاصر صنعتی

جاهای دیدنی کرمان با عکس
جاهای دیدنی کرمان با عکس

موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان آثاری از هنرمندان مشهور جهان را در خود دارد. همچنین نیمی از آثار موزه متعلق به استاد سید علی اکبر صنعتی است و بقیه آثار مربوط به ۸۳ هنرمند معاصر ایرانی و ۱۶ هنرمند خارجی است.

10- باغ شازده ماهان

جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

باغ شاهزاده یا شازده در دو کیلومتری شهر ماهان قرار دارد و متعلق به دوره‌ی قاجار است. باغ شاهزاده جزو ۹ باغ ایرانی است که در یونسکو ثبت جهانی شده است. اطلاعات باغ به ۳۵ زبان ترجمه شده و در نقشه گردشگری این سازمان قرار دارد.

برخی دیگر از جاهای دیدنی کرمان

در ادامه اسامی برخی دیگر از جاذبه های گردشگری کرمان را تقدیم می کنیم :

کاروانسراها

کاروانسرای وکیل

کاروانسرای زرتشتیان (بم)

کاروانسرای علینقی خان

کاروانسرای سهرج (راور)

کاروانسرای آب بید (راور)

کاروانسرای چاه کوران (راور)

کاروانسرای چهل پایه (یکی از سالم‌ترین کاروانسراهای ایران)(راور)

تیمچه حاج آقا عبدالله

تیمچه کوزه‌گرها

سرای گلشن

سرای جر

کاروانسرا هنود (هندی‌ها).

یخدان‌ها

یخچال زریسف

یخدان مؤیدی

یخدان جو مؤیدی

یخدان لنگر

یخدان عباس‌آباد حاجی

یخدان راور

یخدان انار

یخدان‌های دوقلو (سیرجان)

مساجد

مسجد جامع ملک (امام)

مسجد جامع مظفری

مسجد گنجعلیخان

مسجد چهلستون

مسجد رسول (ص) بم

آب انبارها

آب انبار علی مردان خان

آب انبار حاج آقا علی

آب انبار ابراهیم خانی

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری پارسیان گشت تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.