معرفی 10 مورد از جاهای دیدنی یزد با تصویر

0

شهر یزد یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است که صنایع دستی و جاهای دیدنی زیادی داشته و سالانه مسافران ایرانی و خارجی زیادی از آن دیدن می کنند. مساحت شهرستان یزد 13 هکتار است که یک هزار هکتار آن بافت تاریخی است. اماکن تاریخی یزد شامل بناهای مذهبی، مساجد، بقاع، حسینیه ها، اماکن و زیارتگاه های زرتشتیان، خانه های تاریخی، آب انبارها، باغ های تاریخی ایرانی، بادگیرها، بازارچه ها و …. می باشد. در این قسمت 10 مورد از جاهای دیدنی یزد را به شما معرفی می کنیم.

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد

در این بخش از سایت پارسیان گشت با 10 مورد از جاهای دیدنی یزد اشنا شوید و اگر به این شهر تاریخی سفر کردید حتما از این مکان های زیبا هم دیدن کنید.

1- خانه لاری ها

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

خانه لاری ها یکی از جاهای تاریخی یزد متعلق به دوره قاجار است. این مکان دیدنی در محله ی فهادان شهر یزد قرار دارد و خانه ای با دو قسمت اندرونی و بیرونی است. از خانه لاری ها در ضلع شرقی ( شامل: اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و … ) به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شود. همچنین این مکان دیدنی هم اکنون محل استقرار سازمان اسناد و کتاب خانه ملی می باشد.

2- خانه نواب وکیل

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

خانه نواب وکیل یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد در محله ی فهادان یزد است. این مکان تاریخی متعلق به شخصی به نام میرزا محمد رضوی معروف به نواب وکیل از علمای برجسته یزد در عهد قاجار و پهلوی می باشد و به گزارش پارسیان گشت هم اکنون مقر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان یزد است.

3- برج و باروی قدیم

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

در گذشته شهرها برای در امان ماندن از هجوم غارتگران و دشمنان، مجهز به حصار و برج و خندق و دروازه و قاعه می شدند. از جمله محلات و اماکنی که می توان در آن ها باقی مانده ی برج و باروی قدیم یزد را مشاهده نمود، سید گل سرخ، دروازه مهریز، لب خندق، دروازه شاهی، شاهزاده فاضل، باغ گندم، فهادان و … است.

4- ارگ حکومتی شهرستان یزد

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

ارگ حکومتی شهرستان یزد چهارمین مکان دیدنی یزد است که با عنوان های نارنج قلعه ، دیوان خانه و ارگ قلعه هم شناخته می شود. طبق اطلاعات بدست آمده ساختن این قلعه در عهد امیر تیمور گرکانی و در سال 799 قمری به پایان رسید. ساختمان فعلی دارای حیاطی وسیع فضاهای متعددی است که پیرامون آن قرار گرفته اند. هشتی بنا دارای کلاه فرنگی، بادگیر، حوضی در میان، اتاق هایی در اطراف با اختلاف سه پله از سطح زمین، نیم طبقه و درهای چوبی هلالی با شیشه های رنگی است.

5- باغ جهانی دولت آباد

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

باغ دولت آباد توسط محمدتقی خان در زمان زندیه در شهرستان یزد ایجاد شد و مجموعه ای از چندین عمارت شامل هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی می باشد. یکی از مهمترین خصوصیات باغ دولت آباد، بادگیر 8/33 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان هم شناخته شده است.

6- اتشکده زرتشتیان یزد

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد آتشکده زرتشتیان یزد است. بنای فعلی آتشکده در شهرستان یزد در سال 1313 خورشیدی با معماری برگرفته از دوره هخامنشیان (در تخت جمشید و…) تاسیس گردید. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود 1520 سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

7- مسجد جامع کبیر

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

مسجد جامع کبیر توسط سید رکن الدین بر روی مسجد جامع عتیق که در اوایل قرن ششم هجری قمری توسط گرشایب بن علی بن فرامرز ساخته شده بود، بنا گردید. از ویژگی های این مکان تاریخی میتوان به سردر رفیع، گنبد دوپوش و خوش تناسب و نیز تنوع فضاها، مناره ها با 52 متر ارتفاع، تنوع کاشی کاری معرق و معقلی، کتیبه های ثلث و کوفی، مقرنس های معرق و گچی، خطوط بنایی، انواع طاق و تویزه، کاربندی و … اشاره کرد.

8- مدرسه ضیاییه

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

مدرسه ضیاییه دارای حیاطی است که سه ایوان در پیرامون و فضاهایی در اطراف آن ها دارد. گنبدخانه ای کهن در گوشه حیاط با بلندای زیاد از جمله بناهای سده هفتم هجری قمری است که قالب بندی های کاه گلی، گوشه سازی ترنب، و محراب گلبری بیرون آن قابل توجه است.

9- بقعه دوازده امام

جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

بقعه دوازده امام یکی دیگر از مکان های تاریخی و دیدنی یزد است. به استناد کتیبه کوفی رنگ آمیزی بالای محراب، قبه به سال 429 هجری قمری در زمان “ابوجعفر علاأالدوله بن کاکویه دیلمی” بنا شده و به احتمال زیاد مدفن خودش است. این بنا از خشت و گل ساخته شده و در بیرون آجری است.

10- مسجد ملا اسماعیل

جاهای دیدنی یزد

مسجد ملا اسماعیل یکی از جاهای تاریخی یزد است که در سال 1222 قمری به دستور آخوند ملا اسماعیل عقدایی، در عهد سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و شامل مسجد و مدرسه می باشد. این مکان تاریخی دارای شبستان با 32 ستون و گنبدی وسیع است که قطر دهانه آن به 75/15 متر می رسد. اگر به شهر تاریخی یزد رفتید سعی کنید حتما از این مکان زیبا دیدن کنید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از پارسیان گشت تقدیم کردیم بهره کافی برده باشید.

منبع : http://www.parsiangasht.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.