چگونه در ماه های آخر جنین وزن بیشتری بگیرد؟

0

وزن گیری جنین در هفته آخر

وزن گیری جنین در هفته آخر + نکات کلیدی

برای اکثریت افراد که شکم اول زایمانشان می باشد نگران وزن گیری نوزاد و یا جنین خود هستند ما برای شما چند پیشنهاد مناسب را نیز به همراه داریم.در صورتی که تغذیه خانم باردار در دوران بارداری کافی باشد، روند افزایش وزن مطلوبی خواهد داشت. این افزایش وزن مربوط به رشد جنین، جفت، رحم، افزایش حجم خون، ذخایر چربی و اندازه پستانها است. وزن گیری ناکافی با کاهش رشد و خطر تولد زودرس جنین ارتباط مستقیم دارد.

وزن گیری سریع یا کند سبب زایمان خودبخودی زودرس می شود. کمی وزن گیری (خصوصا” در سه ماهه اول بارداری) همچنین با ایجاد نقایص لوله عصبی در ارتباط است.وزن گیری زیاد نیز در رشد جنین، چاقی دوران کودکی و اضافه وزن و چاقی بعد از زایمان مادر تاثیر دارد. مادران باردار چاق یا دارای اضافه وزن بیش از مادرانی که وزن طبیعی دارند افزایش وزن خواهند داشت که باید با توصیه های به موقع تغذیه ای این وضعیت را کنترل کرد.

خانم های باردار در هر شرایط بدنی که باشند (لاغر، طبیعی یا چاق) باید افزایش وزن داشته باشند ولی میزان افزایش وزن آنها باید تحت نظر کارکنان بهداشتی یا پزشک کنترل شود.با توجه به وضعیت بدنی مادر یعنی لاغر، طبیعی یا چاق بودن او در ابتدای بارداری و یا قبل از آن میزان افزایش وزن توصیه شده متفاوت است. بطوری که زنان لاغر نیاز به افزایش وزن بیشتر و زنان چاق نیاز به افزایش وزن کمتر دارند.

به طور کلی زنان با نمایه توده بدنی در مدوده لاغر 18-12 کیلوگرم زنان با وزن نرمال 16-11 کیلوگرم و زنان مبتلا به اضافه وزن 11-7 کیلوگرم و زنان چاق 9-6 کیلوگرم می بایستی در طی بارداری وزن اضافه کنند.کل وزن گیری برای خانمهای باردار در دوقلویی 21- 18 کیلوگرم توصیه شده است. از میزان توصیه شده، باید تا هفته 24 حداقل 11 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند.با مراجعه منظم به کارمند بهداشتی ،

پزشک یا متخصص تغذیه روند وزن گیری شما پیگیری شده و توضیحات لازم در زمینه اینکه چه مقدار می بایستی وزن اضافه کنید به شما داده خواهد شد.در چه صورت وزن گیری کمتر از حد مورد انتظار است چنانچه از هفته 15 بارداری به بعد خانم های باردار چاق کمتر از 5/0 کیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشند-چنانچه از هفته 15 بارداری به بعد خانم های باردار با وزن طبیعی ،

کمتر از یک کیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشند.در مورد خانم هایی که وزن گیری مناسب ندارند لازم است علت کاهش یا افزایش وزن تعیین و وضعیت خانم باردار ارزیابی گردد. این کار با سوال از او، معاینه و یاانجام برخی آزمایشات پاراکلینیکی صورت می پذیرد.به این افراد اصول تغذیه صحیح و متنوع با تاکید بر مصرف منظم و به موقع مکمل های ویتامین، آهن و اسید فولیک و استراحت کافی در طول روز توصیه می شود.

وزن گیری جنین در هفته آخر

وزن گیری در هفته آخر

علل وزن گیری کمتر از انتظار در زنان باردار

مهم ترین علل و عواملی که سبب وزن گیری نامناسب خانم ها در دوران بارداری می شوند عبارتند از:

– دسترسی ناکافی به برخی مواد غذایی

– عادات غذایی نامناسب و پیروی از رژیم های غذایی خاص (لاغری، درمانی و یا خرافات غذایی)

– تهوع و استفراغ دوران بارداری

– ابتلاء به بیماری های زمینه ای یا سابقه ابتلاء به آن (مانند بیماری های قلبی – عروقی، دیابت، عفونت ادراری و …)

– ابتلاء به اختلالات روانی و افسردگی

– مشکلات خانوادگی و نارضایتی از بارداری

– اعتیاد به مواد مخدر، داروهای مخدر و دخانیات

– مصرف زیاد و غیرعادی مواد خوراکی و غیر خوراکی (ویار حاملگی و پیکا)

– مشکلات اقتصادی و درآمد ناکافی خانواده

– حجم زیاد کار روزانه واستراحت ناکافی

– تحرک ناکافی و نداشتن فعالیت بدنی روزانه

– قد کمتر از 150 سانتی متر

– سن کمتر از 18 یا بالاتر از 35 سال

– چند قلویی

– سابقه زایمان زودرس (قبل از 37 هفته کامل بارداری) یا سقط

– سابقه تولد نوزاد کم وزن

– فاصله بارداری کمتر از 3 سال تا زایمان قبلی

وزن گیری جنین در هفته آخر

دوران بارداری

بهترین غذاها در برای وزن گیری جنین در دوران بارداری همان غذاهایی است که از ابتدای بارداری می خوردید. دریافت مواد مغذی، کاهش استرس، استراحت و پرهیز از محرک ها مانند کافئین، الکل و نیکوتین باعث رشد مناسب جنین می شود. در صورتی پزشک تشخیص دهد که جنین به قدر کافی افزایش وزن نداشته است، کالری اضافی برای مادر تجویز می کند. کم بودن وزن جنین همیشه با رژیم غذایی بهبود نمی یابد اما مصرف مواد مغذی مطمئن ترین راه برای رشد مناسب جنین است.

پروتئین و وزن گیری جنین در دوران بارداری

پزشکان توصیه می کنند مصرف نود تا صد گرم پروتئین بدون چربی در روز در بارداری لازم است. پروتئین برای رشد جنین به خصوص رشد مغز او لازم است. پروتئین های سالم عبارتند از بادام، لبنیات، مرغ بدون چربی، گوشت گاو بدون چربی و ماهی بدون جیوه. سعی کنید حداقل یکی از منابع پروتئین را در هر وعده غذایی خود جای دهید به عنوان مثال کره بادام زمینی یا پنیر کم چرب. همچنین میان وعده های حاوی پروتئین نیز به رشد جنین کمک می کنند.

کربوهیدرات ها و وزن گیری جنین در دوران بارداری

بیشتر غذاهای خالی از کالری کربوهیدرات های اولیه هستند. مصرف این کربوهیدرات ها باید به حداقل برسد زیرا در بارداری باعث افزایش وزن غیر ضروری مادر می شود و مواد مغذی کمی برای مادر و جنین فراهم می کنند. توصیه می شود غذاهایی مانند سالاد و بروکلی را با غذاهای پر کالری مانند حبوبات جایگزین کنید. برخی سبزیجات مانند سیب زمینی، ذرت و نخود مناسب هستند اما جزو دسته های غذاهای دارای نشاسته هستند. پنج تا شش وعده سبزیجات و شش تا هشت وعده حبوبات سالم در روز توصیه می شود. تعداد وعده ها بستگی به مقدار کالری مورد نیاز مادر دارد.

چربی های سالم و وزن گیری جنین در دوران بارداری

غذاهای حاوی چربی های اشباع در دوران بارداری باید حذف شوند. چربی های سالم مانند آواکادو، روغن زیتون و کره آجیل ها می باشد که برای مادر و جنین در بارداری مفید هستند. دو تا سه وعده مصرف چربی سالم در روز پیشنهاد می شود. افزودن یک یا دو وعده اضافی در روز باعث افزایش وزن جنین در بارداری می شود.

قندها و وزن گیری جنین در دوران بارداری

میوه های تازه میان وعده های مناسبی در بارداری هستند و قند سالم را برای مادر و جنین تامین می کنند. دسرهای غنی از قند هستند و مواد مغذی لازم را برای مادر و جنین تامین نمی کنند. غذاهای خالی از قند مانند ژلاتین مناسب است اما بهتر است میوه های تازه یا شکلات بخورید. دو تا سه وعده قند سالم در روز در دوران بارداری مناسب است. سعی کنید شیرینی ها را به صد کالری در روز کاهش دهید. این کالری ها تاثیر کمی در افزایش وزن جنین داشته و فقط باعث افزایش وزن مادر می شوند.

ملاحظات در خصوص وزن گیری جنین در دوران بارداری

در دوران بارداری، بیشتر خانم ها به این نتیجه می رسند که به مقدار کافی و کم در طول روز غذا بخورند. این رژیم شامل میان وعده ای در اواسط شب می باشد. مصرف غذا در طول روز و شب باعث می شود مادر به قدر کافی کالری دریافت کند و نیازی به مصرف وعده های غذایی سنگین نیست. به یاد داشته باشید مصرف بیش از حد کالری باعث افزایش وزن مادر و افزایش خطرات مربوط به زایمان می شود. خانم های باردار در طول روز دویست تا چهارصد کالری احتیاج دارند

که مقدار کالری با توجه به صلاحدید پزشک می باشد. اگر وزن جنین کم باشد پزشک مصرف کالری بیشتر را تجویز می کند.هنگامی که مشکلی در خصوص تولد وجود دارد مانند محدودیت در رشد داخل رحمی، مادر کار زیادی برای افزایش وزن جنین نمی تواند انجام جز این که به رژیم غذایی خود توجه کند. فولیک اسید که در ویتامین های پیش از زایمان یافت می شود، ماده ای مغذی برای مادر در بارداری و پیش از بارداری است. سایر مواد مغذی و مواد معدنی با توجه به شرایط و رژیم غذایی مادر توسط پزشک تجویز می شود.

گردآورنده: پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.