11 ایده خلاقانه برای جاودانه کردن خاطرات سفر!

0

با سلام، بهتر است با حقیقت روبه رو شویم: آلبوم های عکاسی که از سفر هایمان تهیه میشود برای دیگران خسته کننده و تکراری و غیرجذاب شده است.آیا میخواهید با وجود همان امکانات و وسایلی که دارید کاری متفاوت انجام دهید؟ اما ایده خاصی ندارید؟

کافیست این مطالب مربوط به سفر را بخوانید تا چشمه خلاقیت مغز شما به راه بیوفتد.

بسیار خوب ، فکر کنید از یک سفر لذت بخش برگشته اید، صد ها عکس در طول سفر گرفته اید ، حتی چند عدد از این عکس هارا در فیس بوک یا توییتر یا اینستاگرام آپلود کرده اید. یک سری دیگر از عکس را که کاملا معمولی و خسته کننده هستند را یا پاک کرده اید یا در فولدری بایگانی کرده اید که بعید میدانم خودتان هم سالی یک بار آنها را چک کنید.

اما نکته اینجاست که شما هیچوقت دوباره سراغ آن گالری قدیمی و خسته کننده نمیروید و یا وقتش را ندارید یا به اندازه کافی صبور نیستید برای بررسی مجدد کردن این عکس ها، یا شاید شانس دوباره دادن به آنها ، میدانید؛ درواقع این عکس ها اصولا کاری نمیکنند که خاطرات سفر شما ، برای شما جاودانه بشوند یعنی از نظر کیفی در آن حد نیستند.

از سوغاتی هایی که از سفر آوردید هم لطفا شروع نکنید که احتمالا داخل یک کابینت یا  داخل یک جعبه در خانه شما یا اتاق خواب شما است و به تدریج روند مرگ تدریجی را طی میکند.

لطفا ترس را کنار بگذارید! در اینجا روش هایی به شما آموزش میدهیم تا خاطرات سفر شما همیشگی بشود و هربار با یادکردن از این خاطرات احساس خوبی به شما دست بدهد.

لطفا با پارسیان گشت همراه باشید.

1- شروع با دفترچه یادداشت!

به ما اعتماد کنید! حتی ممکن است چیزهایی به ظاهر بی ارزشی که در سفر به دستتان می رسد یا میبیند و به نظر شما به دردنخور و مسخره بیاید، بعد مدتی میفهمید که ممکن است چقدر جالب و کارآمد باشند ، مانند: بیلیت های قطار ، رسید رستوران ها ،کارت هتل و…

مثلا بعد چندماه شما فراموش نخواهید که در چه نوع ظرفی در رستوران هتل غذا نوش جان کردید. برای همین همیشه میگوییم روش دفترچه یادداشت همیشه بهترین روش است تا جزئیات را ثبت کنیم.

دفترچه یادداشت
11 ایده خلاقانه برای جاودانه کردن خاطرات سفر!

من به تازگی سفری داشتم که از روش دفترچه یادداشت استفاده کردم. درواقع تصمیم گرفتم هر صفحه از این ژورنال را به مقصدی متفاوت اختصاص بدهم واز هر مقصدی یادگاریی به آن میچسباندم. انتخاب و تنظیم کردن و چسباندن این یادگاری ها مرا یاد پروژه های هنری مدرسه انداخت مثل ساختن کاغذ دیواری.

اگر احساس بلند پروازانه داشته باشم سعی میکنم با فونت ریز تر بنویسم یا کنار نوشته ام علامتی بگذارم تا بعد مدتی که متن را دوباره میخوانم احساس قبلی و رویای قبلی خود را به یاد بیاورم.

2-ساختن لیست حافظه:

این جزو موارد مورد علاقه من است. این کار بسیار ساده،در لحظه و بامزه است. یک لیست خرید از چیزهایی که فکر میکنید در سفر ممکن است نیازتان بشود تهیه کنید و آن را داخل موبایل یا یک دفترچه ذخیره کنید فقط دقت کنید که کدام یک از انتخابات شما بیشتر یادتان خواهد ماند.

شما هرچیزی را میتوانید در آن اضافه کنید مثلا منظره ای که از بالای برج ایفل دیده این یا نقطه سیاهی که گوشه چشم شما بود یا مثلا سقف سوراخ بازارهای قدیمی تایلند و … وقتی که سفر تمام شد و مشغول دوباره خواندن و دیدن آنها شدین مطمئن باشید موجی از احساسات شما را فرا خواهد گرفت، فقط مراقب باشید کاغذ ها را پاره نکنید.
راستی اگر با کسی سفر میکنید میتوانید به صورت نوبتی مطالب را داخل یادداشت ها اضافه کنید.

3- ساختن یک ویدئو

اگر شما جزو آن دسته از افرادی که هر دقیقه و از هرچیزی عکس میگیرند نیستید، جای نگرانی نیست؛ چون به محض رسیدن به مقصد سفر شما هم همانند آن افراد خواهید شد، چون تمام چیز هایی که میبینید جدید است و برایتان تازگی خواهد داشت.

در این دنیای دیجیتال امروزه و با این امکانات تصویر برداری و عکاسی همه ما بعد از برگشتن از سفر با انبوهی از کلیپ ها و عکس های مواجه میشویم که به هنگام سفر گرفته ایم.

یک راه حل: همه فایل های تصویری خودتان را با استفاده از نرم افزار مربوطه به همدیگر وصل کنید تا یک کلیپ چند دقیقه ای را تشکیل بدهد. تاثیرگذاری این کلیپ بسیار زیاد ومثبت و پویا خواهد بود.

قبل از اینکه حرفی بزنید بله! میدانیم شما توانایی درست کردن یک کلیپ را ندارید. اما ناامید نشوید بسیاری از برنامه ها وجود دارند که به شما اجازه میدهند تا به صورت اتوماتیک و با روندی خیلی آسان با استفاده از داده های خودتان کلیپ ویدئویی درست کنید ؛ مانند : Heck , Google Photos  و … پس حتما نیازی نیست یک ادیتور حرفه ای یا یک تدوین گر هالیوودی باشید!

4- تهیه جعبه مقصد!

یکی از ساده ترین ولی جالبت ترین ایده ای که به ذهنم آمده ، جعبه مقصد است که به صورت مجزا برای هر مقصدی که سفر میکنم تهیه کنیم

 جعبه مقصد!
جعبه مقصد!

کار شما این است! فقط جعبه های کوچک را پرکنید اگر توانستید حتما جعبه چوبی استفاده کنید ، هرچیزی که از مقصد سفر به دست می آورید را داخل جعبه بریزید از بیلیت هواپیما و رسید رستوران تا سوغاتی های مختلف و وسایل کوچکی که خریداری کرده اید. سپس اسم مقصد مورد نظر خود را بنویسید و داخل اتاقتان بگذارید. شما در واقع یک کپسول زمان درست کرده اید.

نه تنها اینکه این جعبه های کوچک دوست داشتنی زیبا هستند، بلکه خاطرات سفر شما را به صورت دسته بندی شده و مرتب طبقه بندی میکند.

5- لحظات مورد علاقه سفر خود را نقاشی کنید.

خیلی امکانات زیادی برای قاب کردن عکس در فریم های مختلف یا ادیت عکس با فریم ها وامکانات مختلف وجود دارد. میتوانید عکس مورد علاقه خود را یا قاب کنید یا خودتان نقاشی کنید یا اینکه نقاشی یکی از عکس هایتان را به یک نقاش سفارش بدهید.

6- عکس های فضای مجازی را وارد دنیای واقعی کنید.

اگر شما هم مثل من به فضای مجازی معتاد هستید و صدها عکس زیبا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام دارید چرا این عکس ها را به صورت خلاقانه در زندگی واقعی خودمان استفاده نکنیم ؟!

ایده خوبی است ، شما میتوانید با استفاده از برنامه های مخصوص و ادیت دلخواهتان عکس های فضایی مجازی مانند اینستاگرام را در سایز های خیلی کوچک یا عکس های ترکیبی از چند عکس را چاپ کنید و داخل اتاقتان نگهداری کنید مطمئنا زیبایی قشنگی به اتاق شما خواهد داد.

7- به خودتان کارت پستال بفرستید.

کارت پستال هیچوقت قدیمی و از مد افتاده نمیشوند. استفاده از کارت پستال یکی قشنگترین هدف های سفر میتواند باشد. ارسال آنها به دوستان و خانواده بسیار بامزه خواهد بود.

کارت پستال
کارت پستال

سعی کنید کارت پستال ها را به آدرس خانه خودتان بفرستید.

وقتی از سفر برگشتید خواهید دید که مقداری زیادی از عکس های مورد علاقه از جاهای مختلف سفرتان مثلا مساجد فاخر ترکیه یا موزه های قدیمی لندن را خواهید داشت.

8- کلکسیون مورد علاقه خودتان را بسازید.

اگر هدفتان در همه سفر ها جمع کردن یکسری وسایل خاص از هر مقصدی که میروید باشد به زودی کلکسیونی از آن شی از اقصی نقاط دنیا خواهید داشت .
مثلا هرکس علاقه ای به یک موضوع دارد مثلا خودم ممکن است عاشق تمبر های مختلف کشور ها باشم یا مثلا دوستم عاشق کلکسیون کردن عینک های مختلف باشد در اینجا چند پیشنهاد برای شما آماده کرده ایم :

-سکه ها
-سنگ های مختلف
-دستبندهای مختلف
-نقشه
-لیوان ها
-غذاها-عکسها-شکلات-…

9- دیوار سفر بسازید.

میتوانید یکی از دیوار های خانه خودتان را خالی کنید و شروع به چسباندن وسایل مختلف سفر به آن شوید که شامل: عکس های مختلف ، نوشته ها ، نقشه ها و هرچیزی دیگری خواهد شد . این دیوار به همه نشان خواهد داد که شما یک فرد عاشق مسافرت هستید.

10-آهنگ های طول سفر

تا حالا برایتان پیش آمده که با گوش کردن آهنگی خاص ، یاد یک سفر خاص بیوفتید ؟ یا با بوی یک عطر خاص خاطره ای فراموش شده دوباره برایتان زنده شود ؟

مطمئنا برای همه ما پیش آمده است. سعی کنید در طول سفر در هرکجا اگر از اهنگی خوشتان آمد حتما با استفاده از برنامه Shaazam اسم خواننده یا سازنده آن را پیدا کرده و ذخیره کنید.شک نکنید گوش کردن این آهنگ ها در آینده بسیار لذت بخش خواهد بود.

11- بلاگ بسازید.

شما میتوانید در طول سفر تمام اتفاق ها و عکس ها و … را داخل بلاگ شخصی خود در اینترنت بگذارید با این کار هم این خاطرات را ذخیره میکنید هم به اشتراک بقیه دوستان میگذارید.

ایده خلاقانه برای جاودانه کردن خاطرات سفر!
ایده خلاقانه برای جاودانه کردن خاطرات سفر!

حتما بعد از بازشگت از سفر با چک کردن بلاگ حسی مشابه سفر مجدد را خواهید داشت.

پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.