11 دلیل که چرا سفر کردن شما را فرد خوشحالی میکند!

0

سفر کردن در بسیاری از موارد برای انسان مفید واقع میشود. فوایدی مانند خوشحالی.حتی سفر کردن میتواند سلامت ذهنی مسافر را تا حد زیادی افزایش دهد، آن هم نه فقط برای کوتاه مدت بلکه برای مدت مدیدی میتوانیم این تاثیرات را در خودمان حس کنیم.

به هر حال وقتی شما به سفر کاری یا تجاری میروید یا وقتی به همراه خانواده در تعطیلات تابستانی به مسافرت های یک هفته ای میروید یا اگر خیلی سفر کردن را دوست دارید با فروختن بسیاری از وسایل بار سفر میبندید و به دل جاده میزنید باید بدانید تمام این ها شما را به یک آدم خوشحال تبدیل میکند که از این طریق اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهید کرد.

سفررفتن علاوه بر خوشحالی شما، تجربه های متعدد ، خاطره های شیرین ، شکستن روال قبلی زندگی روزمره و آشنایی با تعداد زیادی از آدم ها از اقصی نقاط دنیا را به ارمغان میاورد.

کیت جنکینز ( Keith Jenkings ) بنیان گذار بلاگ های متعدد راجب گردشگری و مسافرت گفته:

من خیلی خوشحال میشوم وقتی از این طریق بینش و بصیرت بیشتر و تجربه زیادی کسب میکنم. و وقتی مرز هایی که برای خودم که به اشتباه ساختم را رد میکنم. سفر کردن یک کاتالیزگر عالی و سریع برای رسیدن به خوشحالی است. طبیعیست چرا؟ چون سفر کردن به من اجازه میدهد طبیعت را تجربه کنم با فرهنگ های مختلف آشنایی پیدا کنم با شگفتی های انسانی در کل دنیا رو در رو شوم و لذت ببرم. در یک کشور خارجی بودن مدام مرا به چالش میکشد تا از منطقه امن خود فراتر رفته و این یکی از بهترین روش های برای بهتر و قوی تر کردن اعتماد به نفس است. در کتاب من بهترین مدرسه سفر کردن است چونکه من خودم بسیار زیاد از دنیا یاد گرفتم همچنین بسیاری راجب خودم اینها دلایل مهمی هستند.

ماریلین تام  ( Marilyn Tam )  کارآفرین و نویسنده کتاب انتخاب خوشحالی در حال سفر بود که تماس گرفتم و گفتم نظرتان در رابطه با سفر کردن و خوشحالی بیان کنید:

من الان مشغول سفر هستم و بله بسیار خوشحال و هیجان زده شده ام. من الان در میانمار هستم و در حال یادگیری و درک فرهنگی متفاوت. سفر کردن ظرفیت ما را در برابر شگفتی ها، شادی ها و تنوع فرهنگی در این سیاره دوست داشتنی زیاد تر میکند.
و البته این مرا بسیار خوشحال تر میکند.اصلا اگر من اهل سفر کردن نبودم شاید با وزیر هیچوقت دیدار نمیکردم و پیشنهادات فرهنگی که راجع به سفر و خوشحالی داشتم که به ثمر نشست اصلا عملی نمیشد کسی چه میداند ؟

خوب دفعه بعدی که خواستین پولتان را حیف میل کنید یک دقیقه صبر کنید! با خودتان فکر کنید: چرا این پول را صرف یک سفر خوب با پرواز راحت نکنم؟ پیشنهاد بسیار خوبی است. در این مطلب 11 راهی که شما را به هنگام سفر کردن خوشحال تر میکند را معرفی میکنیم با پارسیان گشت همراه باشید:

1-اعتماد به نفس خودتان را با در شرایط مختلف بودن پیدا کنید:

برای همه ما وقت هایی پیش می آید که با یک شرایط غیرمنتظره در جاده یا جایی غریب باید کنار بیایم و باید توان حل مشکل و رو به رو شدن با آن را داشته باشیم.(به خصوص در سفر)
حتی اگر تمام نکات و برنامه ریزی سفرتان را در نامه ای یادداشت کرده باشید باز ممکن است با اتفاق هایی کاملا سورپرایز شوید و متحیر بمانید. اما مهم این است که هر اتفاقی بیوفتد همیشه یک راه حل پیرامون مشکل وجود دارد.
اعتماد به نفس شما در گرو این مسئله است که بتوانید مشکل را حل کنید که این پیش نیاز خوشحالی است و شما را به فردی قوی تر تبدیل میکند.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

2-خوشحالی مسری  و واگیردار است.

هنگامی که مردم محلی آن منطقه مسافرتی خوشحال باشند و لبخند بر روی لب هایشان نقش ببندد، اثر لحظه ای خواهند گذاشت و تاثیرش شما را دربرخواهد گرفت، من مردم کامبوج و لائوس را به طور عجیبی خوشحال و مهمان نواز و عالی دیدم به رغم فقر فرهنگی که این کشورها و تاریخچه ترسناک چند دهه اخیر بسیار سخاوتمندانه خنده بر لب هایشان نقش میبندد و این فوق العادست. وقتی اون لب های خندان را میبینید باور کنید امکان اینکه بخواهید با کسی جروبحثی کنید یا عصبانی بشوید تقریبا غیرممکن میشود.

3- وقتی از خانه و خانواده دور باشید نبود آنها را احساس خواهید کرد.

وقتی از خانه دور هستیم باعث میشود بیشتر نقش خانواده ، دوستان نزدیک وحتی خانه را بفهمیم، نکته مهم و جالب این است هیچکسی شاید در دنیا نباشد تا بیشتر از پدر و مادر شما دوست داشته باشد و داستان های جالب سفر شما را بشنود و این بهانه خوبی است تا هرچیزی که در سفر عاشقش شدین را توضیح دهید.

4- دوستان جدیدی پیدا میکنید.

شاید برایتان جالب باشد. اما پیدا کردن دوست در سفر بسیار راحت تر از این است که شما در خانه هستید. معمولا مردم در سفر و اتوبوس و … بیشتر مایل به صحبت کردن با افراد غریبه هستند تا اینکه در جایی مثل کافی شاپ ها.( حداقل در لندن که اینطور است )
وقتی انسان ها از خانه خود به دور هستند معمولا مرز های کمتری در ایجاد گفتگو با افراد غریبه دارند وخود این باعث میشود مردم راحت تر بتوانند ارتباط برقرار کنند ودر نتیجه دوستان جدید به دست بیاورند. دوستانی که در سفر پیدا میشوند معمولا علاقه دارند از همدیگر راحب مقصد یکدیگر بپرسند و اینکه شاید با یکدیگر یک نوشیدنی بخورند یا … این اثر متقابل اجتماعی ما را انسان هایی شادتری میکند و توانایی های اجتماعی مارا بالا تر میبرد در نتیجه ما میتوانیم بیشتر یادبگیریم و با افراد متفاوتی ارتباط برقرار کنیم.

دوستان جدید
دوستان جدید

5- پاکسازی خودمان از شبکه های اجتماعی .

شبکه های اجتماعی برعقیده بسیاری از کارشناسان هم تاثیرات خوب دارد و هم تاثیرات بد و منفی که برای همه ما بهتر است تا مدتی از سال را به دور از شبکه های اجتماعی بگذرانیم. وای فای در دنیای امروزه بسیار شایع و فراوان شده است ودست کشیدن از وای-فای برای خیلی از ما سخت شده است البته خیلی بهتراست تا مدتی به خودتان استراحت بدهید وبا رو به رو شدن دنیای پیرامون و مکان های فوق العاده ای که هستید لذت ببرید، و نه رو به رو شدن با عکس های فیس بوک و توییتر و چک کردن ایمیل ها، لطفا اینگونه مسافرت رفتن را بس کنید. سعی کنید جایی را پیدا کنید که وای-فای نداشته باشد و راحت و بدون دغدغه از زندگی کردن و سفر کردن لذت ببرید و خوشحال باشید! به همین سادگی!

6- زمانی برای ” خود ” اختصاص دهید.

سفر کردن فرصت نفس کشیدن و رها شدن از استرس ها و فشار های زندگی را به ما میدهد، که در زندگی روزمره این روزها این فرصت غنیمت است! داشتن لحظاتی که به ما فرصت داشتن آرامش ، مدارا کردن , رهایی از فشار و استرس بدهد بسیار ارزشمند است باید برای این لحظات ارزش بالایی قائل بشویم و نهایت لذت را ببریم به راستی که دراین لحظات بسیار خوشحال باید بود. در خانه هیچوقت همچین فرصتی را پیدا نخواهید کرد مگر اینکه در حال کار کردن یوگا و ورزش هایی از نوع باشید. اگر با شریک زندگی خود سفر میکنید این بهترین فرصت است تا فقط برای خودتان زمان صرف کنید و همدیگر را بهتر و بهتر بشناسید و از نگرانی ها تهی بشوید.

7- دانش اندوزی در سفر!

در سفر یادگیری مهارت های جدید مثل یادگرفتن پختن غذاهای تایلندی و یا یادگرفتن زبان جدید و فرهنگ جدید بسیار راحت است و سفر کردن این امکان را به ما میدهد تا با مهارت های مختلفی آشنا و سپس به یادگیری آنها بپردازیم. یادگیری مغز ما را فعال تر میکند. روانشناسان معتقد اند که یادگیری درصد خوشحالی ما را بالا میبرد.طبیعیست وقتی چیزی را یاد میگیریم آن را بسیار لذت بخش و شادی بخش میپنداریم.

دانش اندوزی در سفر
دانش اندوزی در سفر

8-زیاد کردن ویتامین D

درحالی که این نکته به یک نوع افسانه شبیه است که باید در یک مکان در مدار خورشید به مدت 12 ساعت قرار بگیرید تا اثرات کامل ویتامین D را حس کنید البته درحالتی که خورشید نور کافی بدهد 20 دقیقه زمان کافی است. ولی در فصل هایی مثل پاییز یا زمستان که نور کافی وجود ندارد تا از آن تغذیه شویم در نتیجه حال خوبی نخواهیم داشت و کمتر خوشحال هستیم ( احساسات ناشی از اختلالات عاطفی فصلی ) درنتیجه آفتاب و نور کافی و ویتامین D مارا در حال خلقی ، بسیار بهتری قرار میدهد.

یک سفر ساحلی و استراحت در ساحلی با نورکافی میتواند این خلاء را برای ما پر کند و بدن ما را از ویتامین D  مملو کند.

این در حالی است که به عقیده یک عده این یک راه حل کوتاه مدت است! خیر! این روش تا هفته ها با ما همراه خواهد بود و حال مارا خوب خواهد کرد وقتی ما حال خوبی داشته باشیم در نتیجه با افرادی که در تعامل هستیم رفتار بهتری خواهیم داشت و آنها نیز حال بهتری پیدا خواهند کرد.

9-آدم جالب و جذابی باشید.

حتما لازم نیست یک مسافر مادرزاد باشید تا بتوانید داستان هایی مربوط به سفر تعریف کنید. سفر کردن موقعیت هایی را برای شما به وجود میاورد که شما را در شرایط های عجیب، خنده دار، و حتی جدی قرار میدهد همین ها کافی است تا شما بعد از برگشت کلی خاطره و داستان های جالب برای تعریف کردن داشته باشید.توانایی خنداندن کسی راه سریعی است تا با بتوانید به سرعت اعتماد به نفس خود را رشد دهید. به هر حال مراقب آن خاطره های خجالت آور باشید.

10-تجربه های جدید لحظاتی را برای ما به ارمغان میاورد که به یاد میماند.

برای بیشتر مردم سفر کردن به منزله به دست آوردن تجربه های جدید است. یادم می آید وقتی به یک جنگل پوشیده از درخت سفر کرده بودیم در بالا سرم یک راه از نور خورشید را دیدم که ناگهان با ترکیب رنگ های مختلف برگ ها رنگ بنفشی تولید کرد که هنوز هم در یادم مانده است در واقع زیبا ترین منظره ای بود که تا به امروز دیده ام. یادآوری خاطره های خوب و خوش گذشته حال شما را بهتر و شادتر میکند.فراموش نکنیم به هر حال این خاطرات تا آخر عمر با ما همراه هستند.

11-تاثیرات سفر به هیچ وجه کوتاه مدت نیستند.

درست است که سفر کردن شما را در کوتاه مدت خوشحال تر میکند. اما این تمام فواید سفر نیست بلکه سفر کردن شما را آدمی خوشحال تر ، منطقی تر و شخصیتی آرام  میکند که تاثیرات بلند مدت محسوب میشود. معمولا افرادی که بیشتر اهل مسافرت کردن هستند معمولا در حال تدارک سفر بعدی هستند و وقتی که در خانه هستند و به سفر های گذشته فکر میکنند یا مهارت هایی که یادگرفته اند یا دوستانی که پیدا کرده اند و تجربه های مختلفی که اعتماد به نفس بالایی به آن ها داده است. در نتیجه فردی خوشحال تر خواهند بود و این است تاثیر سفر که شما را فردی خوشحال تر میکند.

پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.