قدیمی ترین گذرنامه بریتانیای موجود در دنیا !

0

قدیمی ترین گذرنامه بریتانیای موجود در دنیا !

با سلام ، شاید برایتان جالب باشد تا تصویر قدیمی ترین گذرنامه جهان را ببینید. با پارسیان گشت همراه باشید تا توضیحات بیشتری راجب قدیمی ترین گذرنامه بریتانیا را بخوانید.

گذرنامه ها راه بسیار طولانی را طی کرده اند تا به شکل امروزی خود برسند. در سال 1885 اولین اسناد رسمی مسافرتی به شهروندان بریتانیای اهدا شد که با گذرنامه های امروزی فاصله بسیار زیادی داشت. این گذرنامه ها تنها از یک کاغذ بدون هیچگونه عکس و هولوگرام و … تشکیل شده بود.

اما گذرنامه های امروزی از میکروپروسسوری، آنتن و هولوگرام ها تشکیل شده است که موجب ارتقا امنیت ملی هر کشوری است و به ما جهت داشتن یک کشوری با امنیت بالا کمک میکند.

البته اگر بخواهیم به تاریخچه واقعی گذرنامه ها برسیم باید به بسیار قبل تر از 1885 برگردیم ، در زمانی که پادشاهان بریتانیایی امان نامه هایی تحت عنوان  (safe conduct)میدادند.

در عکس زیر تصویر قدیمی ترین گذرنامه در سال 1636 میلادی است.

قدیمی ترین گذرنامه در سال 1636
قدیمی ترین گذرنامه در سال 1636

این سند توسط شاه چارلز امضا شده است که اجازه خروج به اقای توماس لایت لتون را میدهد تا به خارج از منطقه و به سرزمین های بعد از دریا ( نزدیک فرانسه ) برود و ماموریت خود را انجام بدهد.

این گذرنامه که جزو اسناد گرانبها و عتیقه محسوب میشود در سال 2016 به مبلغ 1،375 پوند  ($1,750) در نایتسبوریج در شهر لندن توسط Bonhams فروخته شد.

طبق این سند قدیمی: توماس لایت همراه با چهار خدمه ، 50 پوند به همراه متعلقات از کشور خارج شد و از ملاقات و همکاری با هر شاهزاده یا حاکمی که با بریتانیا رابطه ای ندارند منع شد .

متخصص امور گذرنامه و نویسنده وبلاگ نویس پاسپورتTom Topol ، گفت: “پاسپورت های اولیه در قرن هفدهم، به خصوص صادر شده و امضا شده توسط یک پادشاه ، بسیار نادر هستند.” که این موضوع اهمیت و ارزش این گذرنامه را نمایان میکند.

قدیمی ترین گذرنامه در سال 1636
قدیمی ترین گذرنامه در سال 1636

امپراطوری بریتانیا و سرزمین های متعلق به آن همیشه یک میدان جذاب برای اینگونه کلکسیون هایی بوده اند. هیچ کشوری اندازه امپراطوری بریتانیا از نظر گذرنامه غنی نیست.

همچنین چکیده ای کوتاه از تاریخچه گذرنامه های ایرانی :

گذرنامه های ایرانی معمولا دردوران پهلوی دوم ( محمدرضا شاه ) به اوج خود رسیدند و طبق اسناد روزنامه اطلاعات در حدودا 9 ماه قبل انقلاب ، شهروندان ایرانی میتوانستد به بسیاری از کشور ها بدون روادید سفر کنند از جمله بیشتر کشور های اروپایی جزء چند کشور اروپای شرقی و سوییس و اتریش … بعد از انقلاب گذرنامه های ایرانی فراز و نشیب های زیادی داشته است که امیدواریم روزی جامعه جهانی متوجه ارزش واقعی گذرنامه های ایرانی و شان مردم کشور ایران بشوند و ایان جایگاه واقعی خود را در این میان پیدا کند.

پارسیان گشت

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.